SREBRNE LWY DLA „KAMERDYNERA”!

Dodano: 25.09.2018

Nowy film Filipa Bajona od dziś można oglądać w kinach w całej Polsce. Opowiedziana z ogromnym rozmachem burzliwa historia skomplikowanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców w pierwszej połowie XX wieku została zainspirowana prawdziwymi losami mieszkańców Pomorza. Na ekranie wybitni aktorzy: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Marianna Zydek, Borys Szyc, Kamilla Baar-Kochańska, Daniel Olbrychski.

Kamerdyner został wyróżniony Srebrnymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Adam Woronowicz otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Za muzykę do Kamerdynera został wyróżniony Antoni Komasa-Łazarkiewcz, zaś Mira Wojtczak i Ewa Drobiec otrzymały nagrodę za charakteryzację.

Reżyser Filip Bajon odbierał nagrodę wyraźnie wzruszony: w filmie Kamerdyner jest scena, w której widać drogowskaz – „Gdynia 34 km.”, my tę drogę pokonywaliśmy trzy lata. To bardzo długo. Dziękuję producentom i moim wspaniałym aktorom. Producent Mirosław Piepka zadedykował nagrodę Kaszubom.

Recenzenci zgodnie podkreślają wybitną kreację Janusza Gajosa: „Rolą w Kamerdynerze Gajos kolejny raz potwierdza, że jest aktorem wybitnym. Nie dlatego, że mówi na ekranie po kaszubsku, ale dlatego, że w swojej postaci kapitalnie łączy dystans do historii i zaangażowanie, mądrość i ironię, jest świadomy brutalności dziejów, ale wstrząśnięty nieludzką zbrodnią”. (za „Gazetą Wyborczą”). Na uwagę zasługują też pozostali wybitni aktorzy, których widzowie będą mogli zobaczyć na ekranie: Anna Radwan, Adam Woronowicz, Sebastian Fabijański oraz wschodząca gwiazda, która zachwyciła w roli Marity von Krauss – Marianna Zydek. Recenzent portalu Telemagazyn.pl stwierdza krótko „Dostaliśmy najlepszy film Filipa Bajona od lat”.


Kamerdyner to jedyna premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. 
 W sieci opublikowane zostały filmy z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama, opowiada i uczy trudnej polskiej historii. Na rynku dostępna jest książka Kamerdyner, która powstała na podstawie scenariusza. Jej autorami są Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki. w sprzedaży jest już ścieżka dźwiękowa z filmu piosenką Korteza „Stare drzewa”. Utwór został skomponowany specjalnie do filmu Kamerdyner.

Może Cię zainteresować też: