Karta podarunkowa – dodatkowa gotówka czy niecodzienny benefit?

Już od połowy listopada galerie handlowe świecą lampkami choinkowymi i hitami Michaela Buble wprowadzają nas w atmosferę pachnących piernikiem wieczorów spędzanych z rodziną. Z każdej strony kuszą nas ofertami tego, co może znaleźć się pod choinką. Perfumy, kosmetyki, książki, elektronika, biżuteria, słodycze… to wszystko oczywiście w promocyjnej cenie i ładnie zapakowane, tak bardzo różnorodne, że zadajemy sobie tak naprawdę tylko jedno pytanie – co wybrać? Stajemy przed tym dylematem w kontekście trudnego wyboru podarunków dla bliskich, ale także decydując się na prezenty dla pracowników.

Karta podarunkowa – czy będzie dobrym prezentem dla pracowników?

Wspólna uroczysta kolacja, czekoladowe mikołaje i duża choinka w sali konferencyjnej to nie wszystko, co robią firmy, by w świątecznym okresie pracowało się lepiej i w przyjemnej atmosferze. Docenienie Pracownika pod koniec roku i zauważenie jego zwiększonych potrzeb w okresie świątecznym są niezwykle istotne. W tym czasie pracodawcy często skracają godziny pracy i oferują pracownikom dodatkowe wsparcie w kupowaniu prezentów – możliwość zamówienia przesyłek na adres firmy, a często wręcz dodatkową gotówkę, za którą pracownik sfinansuje przynajmniej część świątecznych zakupów. Czy karta podarunkowa lub voucher prezentowy to dobre rozwiązanie w takim przypadku? Co najlepiej zaspokoi potrzeby pracowników w tym wyjątkowym okresie ?

Karta podarunkowa czy gotówka?

Wręczając gotówkę w ramach podarunków świątecznych dla pracowników na pewno zyskamy w ich oczach – dodatkowe środki finansowe zawsze są dobrze postrzegane i zostaną docenione. Niestety, ten efekt nie utrzymuje się długo! Gotówka trafiająca na to samo konto bankowe co wynagrodzenie, w większości przypadków zostanie wykorzystana po prostu na bieżące zakupy. Natychmiast po jej wydaniu pracownik zapomni, że był to prezent od firmy. Podobnie dzieje się w przypadku karty podarunkowej. Co prawda ogranicza ona pracowników do użycia jej w określonych sklepach, jednak często jej wykorzystanie kończy się na kupowaniu pierwszych z brzegu produktów, tylko po to, by otrzymane pieniądze nie przepadły. Nawet jeśli Pracownik opłaci kartą prezenty gwiazdkowe, nadal pozostaje z problemem wyboru odpowiedniego podarunku.

Obydwa pomysły – choć nie są złe – niestety nie pozostawiają trwałego śladu w pamięci pracowników. Mogą natomiast rodzić szereg roszczeń i pytań o kolejne premie i bonusy, bo wydane pieniądze nie mają już tak dużej wartości, jak te dopiero co otrzymane. Co zatem możemy zaproponować pracownikom, by pamiętali o tym przez wiele miesięcy? Co im podarować, by radość z prezentu trwała dłużej, niż płatność kartą podarunkową w kasie sklepu?

Przeżycia – prezent, o którym trudno zapomnieć!

Emocje, wrażenia i dobra zabawa – pozytywne przeżycia, dzięki którym czujemy się wypoczęci i zrelaksowani. Dają pracownikowi nie tylko wiele radości, ale także powodują, że na długo zapamięta swojego pracodawcę i otrzymane od niego prezenty świąteczne! Być może spodoba mu się zimowy wypad na narty z całą rodziną lub romantyczny pobyt w SPA z drugą połówką? Może będzie chciał spędzić weekend w jednym z polskich miast i cieszyć się grudniową atmosferą na jarmarku świątecznym? A może idealnym prezentem okaże się koncert ulubionej gwiazdy lub wieczór spędzony w filharmonii? Warto kolekcjonować pozytywne wrażenia, wspomnienia i przeżycia, zamiast kolejnych łapaczy kurzu i nigdy nieprzeczytanych książek!

Jak sprezentować przeżycia swoim pracownikom?

W Kafeterii MyBenefit z dnia na dzień rośnie liczba benefitów, które pracownicy zapamiętają na długo. Przekazanie tam środków przeznaczonych na premie świąteczne zainspiruje pracowników do zrobienia czegoś dla siebie i własnego relaksu. W Kafeterii będą mogli znaleźć interesujące atrakcje także dla swoich bliskich i zabrać rodzinę do parku rozrywki lub na spektakl teatralny. Czy to nie wydaje się bardziej wartościowe niż kolejna zabawka, która zostanie rzucona w kąt już kilka dni po świętach? Każdy z nas zgadza się, że spędzanie czasu z rodziną w atmosferze dobrej zabawy to najlepszy z możliwych prezentów!

Wręczając pracownikowi kartę podarunkową nie mamy takiej możliwości – nie zapewnimy mu emocji, przeżyć i czasu z bliskimi. Przyczynimy się za to do, i tak już powszechnego, konsumpcjonizmu i kolejnych błahych zakupów. Korzystanie z Kafeterii MyBenefit to szereg inspiracji na każdą okazję i podpowiedzi co zrobić, by świąteczny czas spędzić jak najlepiej. Zakup prezentów nie wymaga nawet wychodzenia z domu – wszystkie benefity dostępne są online, 24 godziny na dobę – i to pracownik sam wybiera, które z nich sprawią mu największą radość!

Może Cię zainteresować też: