Biuro z prawdziwego zdarzenia – nieoczywisty benefit dla pracowników

Biurko i krzesło to nie wszystko!

Większość biur, tych z lat ’90 i późniejszych, zaprojektowano wg tego samego schematu: w dużej, otwartej przestrzeni pracownicy siedzą przy małych biurkach, oddzielonych jedynie blendami. Ściany są zazwyczaj jednolite i gładkie, a ciasna kuchnia i sterylnie białe toalety umieszczone na końcu korytarza. Gdzieniegdzie, zamiast paprotek rodem z PRL, kurzą się sztuczne palmy z IKEA. To wszystko skąpane jest w rażącym, sztucznym oświetleniu i suchym powietrzu z klimatyzacji. Każdy pracownik „przypisany”  jest na stałe do konkretnego biurka, które wymusza na nim pracę w określonych warunkach i zawsze w tej samej pozycji – przez 8 godzin, każdego dnia. Cały służbowy dobytek mieści się w kontenerku pod blatem, a rozmowy telefoniczne prowadzone w tym samym czasie generują hałas porównywalny w natężeniu do koncertu kapeli metalowej. Brzmi znajomo?

Czy takie miejsce sprzyja twórczej pracy? Czy łatwo w nim o dobre relacje we współpracownikami? O twórcze, kreatywne działanie? Być może pracownicy, przyzwyczajeni do takiego standardu, nie zwracają już na to uwagi… Warto jednak zaproponować im takie miejsce pracy, do którego będą chcieli codziennie wracać. Miejsce, w którym będą mogli przekuć swoją energię i pomysły w fantastyczne projekty, realizowane dla firmy z uśmiechem i zaangażowaniem. Pierwsze przestrzenie biurowe, odbiegające wyglądem i wyposażeniem od znanej nam klasyki, zaprezentował ok 15 lat temu Google. Od tego momentu panuje moda na niesztampowe rozwiązania, stylowe wnętrza i zatrudnianie projektantów, których umiejętności wybiegają poza podstawowy pomiar odległości od biurka do ściany.

Biuro w wersji BASIC – ergonomia miejsca pracy

Dopasowanie biura do różnorodnych i nieoczywistych potrzeb pracowników jest dziś tematem wielu konferencji, szkoleń i publikacji. To nie tylko trend korporacyjny, ale must have współczesnych pracodawców! Absolutne minimum biura z prawdziwego zdarzenia to ergonomiczne stanowiska pracy, które zapewnią bezpieczeństwo, wydajność i profilaktykę zdrowia pracowników.

Zadbaj o:

  1. Odpowiednie oświetlenie – dostosowane do wykonywanej pracy, by jak najmniej obciążać wzrok. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu znajduje się kilka źródeł światła, w tym co najmniej jedno, które w prosty sposób pozwala skierować strumień światła w wybrane miejsce. Ze względu na zróżnicowane naturalnego oświetlenia w ciągu roku i w ciągu dnia, bezcenna jest także możliwość regulacji natężenia i temperatury sztucznego oświetlenia.
  2. Właściwe ustawienie monitora – dające jak największy komfort użytkownikowi, a więc nie powodujące odbijania się światła i pozwalające na zachowanie naturalnego ustawienia pleców i głowy. Ze względu na bezpieczeństwo danych warto zadbać także, by informacje wyświetlane na monitorze nie były widoczne dla osób wchodzących do pomieszczenia.
  3. Wygodny, regulowany fotel – który umożliwi zachowanie właściwej pozycji w trakcie pracy i odciąży kręgosłup. Koniecznie z możliwością regulacji wysokości siedziska i oparcia, głębokości siedziska oraz ustawienia podłokietników, które zapewniają podparcie dla ramion np. w trakcie pisania na klawiaturze. Dzisiejsze fotele pozwalają także na ustawienie kąta nachylenia siedziska i zagłówka, a nawet wibrują delikatnie, by pobudzać krążenie siedzącego. Dodatkowym udogodnieniem będzie podnóżek, ułatwiający zachowanie poprawnej postawy, docenią go szczególnie pracownicy niżsi wzrostem!
  4. 5 minut przerwy – po każdej godzinie pracy przed monitorem pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy. Idealnie, jeśli może w tym czasie wyjść na świeże powietrze (ale nie na papierosa!), albo chociaż wypić kawę w innym pomieszczeniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, niech wykorzysta swoje 5 minut na pracę innego rodzaju niż komputerowa – porządek na biurku, rozmowę czy przeglądanie dokumentów. Pozwól pracownikom na zerkanie przez okno – naturalne światło i widok przyrody lub chociaż nieba są bardzo kojące dla zmęczonych oczu!

Biuro w wersji PREMIUM – przestrzeń, która pobudza kreatywność

Poprawnie zaprojektowane stanowisko komputerowe to dopiero połowa sukcesu. Zależnie od rodzaju wykonywanej pracy spędzamy przy biurku mniej lub więcej czasu, ale rzadko pełne 8 godzin. Wpływ na naszą efektywność i nastrój ma całe otoczenie – ciekawe rozwiązania ułatwiające prace, relaksująca przestrzeń i miejsca kameralnych rozmów mogą fantastycznie wspierać realizację naszych codziennych obowiązków. Dlatego jednym z ciekawszych trendów w projektowaniu jest „udomowienie biur”, czyli kreowanie takich przestrzeni, które swoim klimatem i wyposażeniem są niemal nie do odróżnienia od naszych mieszkań i domów. Pracownicy czują się w nich „jak u siebie”, często zapraszani są też do współtworzenia tych miejsc. Takie miejsce pomaga w budowaniu przyjaznej atmosfery i zdecydowanie sprzyja dobrym nastrojom oraz efektywnej i twórczej pracy. Oczywiście charakter biura powinniśmy dopasować do rodzaju wykonywanej pracy, warto jednak wyjść z przestarzałych schematów i otworzyć się na nowe, ciekawe możliwości.

Jak udomowić swoje biuro?

Dobrze, by wrażenia były przyjemne już od progu. Tak jak w domu – wejście powinno być funkcjonalne i przyjazne. Serdeczny uśmiech na recepcji to podstawa! Przy organizacji przestrzeni pamiętajmy też o różnych porach roku, a więc płaszczach i parasolach – szafa powinna być duża i pojemna. Przede wszystkim jednak nie zapomnijmy o Gościach, na których czekać może wygodny fotel i owoce czy firmowe cukierki.

„Poznać coś od kuchni” to stare powiedzonko, które świetnie sprawdza się właśnie w firmach! Po kuchni widać kulturę jej użytkowników – czy dbają o czystość i odkładają naczynia do zmywarki? Czy segregują śmieci? Warto zapewnić pracownikom dystrybutor z wodą i ekspres, który przygotuje najlepszą kawę. Żeby wypić ją w towarzystwie kolegów przydadzą się wygodne krzesła i duży stół dla tych, którzy lubią zjeść w pracy śniadanie lub lunch. A także pojedyncze krzesła barowe dla osób, które potrzebują chwili samotności.

Wspólne przestrzenie w biurze powinny być miejscem odpoczynku i dobrej zabawy, tak jak domowy salon. Projektanci biur zwracają szczególną uwagę na tworzenie stref służących odreagowaniu stresu – tak zwane „chillout room’y” z play station, piłkarzykami lub bilardem pozwalają oderwać się na chwilę od obowiązków, a dzięki temu pomagają wrócić do pracy z większą energią.

W naszych domach kluczową rolę gra sypialnia – to właśnie tam regenerujemy się i nabieramy sił na nowy dzień. I choć trudno wyobrazić sobie pełne poduszek łóżko w centralnym punkcie biura, coraz bardziej popularne są tzw. „silent room”, gdzie pracownicy w ciszy, lub przy delikatnej muzyce relaksacyjnej, mogą zdrzemnąć się na moment na pufie lub w hamaku. Jak pokazują badania, 20 minut drzemki w ciągu dnia może znacznie podnieść efektywność wykonywanej pracy!

Biuro jako benefit dla pracowników

Zapewniając pracownikom niezbędne wyposażenie biurowe i bezpieczeństwo pracy realizujemy pewne minimum, bez którego w ogóle nie będą chcieli rozpocząć pracy. Natomiast aranżując im przestrzeń z prawdziwego zdarzenia, która odpowiada na ich zróżnicowane potrzeby, pozwala na moment oderwać się od skomplikowanych zadań i wspomaga kreatywną, twórczą pracę, dajemy im unikalny benefit. I choć trudno zmierzyć bezpośredni wpływ przestrzeni biurowych na efektywność pojedynczych pracowników, można zapytać ich po prostu – czy lubią swoje biuro. Jeśli nie mają zdania, lub wprost mówią, że „nie” – warto przemyśleć, co zrobić, by to zmienić. Może kilka drobnych rzeczy zmieni surowe pomieszczenia w biuro marzeń?  Pracownicy, którzy lubią swoje biuro doceniają je i będą o nie dbać, będą o nim opowiadać i codziennie rano chętnie do niego wracać. Jak do domu!

A Ty? Jak dbasz o swoich pracowników?

Może Cię zainteresować też: