Pracownik vs. Pracodawca – kto powinien lepiej przygotować się do procesu rekrutacji?

Kategoria: Aktualności, Employer Branding, Rekrutacja i kariera
Dodano: 04.02.2020

W 2020 roku rekrutacja determinowana jest światowymi trendami w pozyskiwaniu talentów. Pracodawcy powinni szczegółowo przyjrzeć się im zwłaszcza wtedy, gdy planują rekrutować Milenialsów. Zestaw porad dla rekruterów przygotowaliśmy w poprzednim artykule. Dziś publikujemy wskazówki dla kandydatów, którzy planują w najbliższym czasie zmianę pracy.

Na to, aby rozpocząć poszukiwania pracy, decydujemy się z różnych powodów. Czasem nie odpowiada nam zakres obowiązków albo kultura organizacyjna firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Coraz częściej chcemy nauczyć się czegoś nowego albo zupełnie odmiennego od tego, czym dotychczas się zajmowaliśmy.

Pragniemy pracować w miejscu, z którego misją i celami zgadzamy się albo nawet utożsamiamy. Współpracować z ludźmi podobnymi dla nas. Mieć poczucie, że warunki panujące w firmie służą usprawnieniu naszej pracy i odpowiadają naszym potrzebom. Last but not least – coraz chętniej włączamy się w projekty, które gwarantują nam nie tylko zadowalające wynagrodzenie, ale również satysfakcję z tego, że mamy wpływ na kształt powierzonego nam zadania. Jesteśmy nie tylko motywowani do jego realizacji, ale i doceniani za to, w jaki sposób sobie z nim radzimy.

Rekrutacja od podstaw

rekrutacjaZanim zanurkujemy w portalach z ogłoszeniami o pracę, dobrze jest przyjrzeć się sobie. Weźmy kartkę do ręki i długopis. Wypiszmy to, co lubimy robić, a czego nie. Co sprawia nam radość, a co nas denerwuje. Jakie są nasze cechy charakteru? Jacy jesteśmy na co dzień i w pracy?

A jakie są nasze umiejętności? W dzisiejszych czasach w cenie jest zwłaszcza tworzenie kreatywnych rozwiązań, nie tylko w obliczu problemów, samodzielne podejmowanie decyzji, praca w zespole i w dynamicznie zmieniających się warunkach. Jednak nawet jeśli nie są to nasze mocne strony, nic straconego. Dobrze jest sobie z tego zdać sprawę i podobnie, jak w przypadku cech charakteru, szukać takiego zajęcia, które będzie odpowiadać nie tylko naszym chęciom i oczekiwaniom, ale i możliwościom.

Rekrutacja to również weryfikacja wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Może zdarzyć się tak, że po latach pracy np. w marketingu, będziemy chcieli spróbować swoich sił w zarządzaniu zasobami ludzkimi. W takiej sytuacji konieczne może się okazać zdobycie nowych kwalifikacji, także we własnym zakresie, np. w ramach studiów podyplomowych, specjalistycznych kursów czy szkoleń. Czasem pomaga w tym sam pracodawca, inwestując w rozwijanie naszych kompetencji.

Dobrze sprecyzowane oczekiwania

rekrutacjaCzas teraz na nasze cele, zarówno te zawodowe, jak i osobiste. Co jest dla nas ważne w pracy, np. czy potrzebujemy albo możemy pracować zdalnie? Każda firma ma inną kulturę pracy, standardy i politykę. Dobrze jest więc przyjrzeć się też potencjalnym pracodawcom i sprawdzić nie tylko jakie warunki, ale i jakie zasady u nich panują. Taki research pomoże nam również zrobić listę miejsc, w których chcielibyśmy pracować. Think big, dream big. Nie bójmy się marzyć i realizować nasze marzenia. Nawet jeśli w tym momencie wybrana firma nie oferuje interesującego nas stanowiska albo to wciąż zbyt wysokie dla nas progi, warto to sobie odnotować. I postarać się, aby w przyszłości, kiedy pojawi się upragniona oferta, móc wziąć udział w rekrutacji.

W ramach przygotowań do rekrutacji  trzeba też zrobić porządki. Przejrzeć swoje profile w mediach społecznościowych i sprawdzić pod kątem potencjalnego pracodawcy, czego o nas mógłby się z nich dowiedzieć. Nie ma co się oszukiwać – rekruterzy i headhunterzy zaglądają wszędzie, gdzie się da, dobrze jest więc też zweryfikować ustawienia prywatności. Konieczne jest zatem, aby w pierwszej kolejności to właśnie w Internecie, na wszystkich możliwych profilach, uzupełnić i zaktualizować informacje o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym. W przypadku tych stworzonych z myślą o rekrutacji, można potem od razu udostępnić swój profil rekruterom.

Aktualne i precyzyjne dokumenty

Jeśli chcemy wziąć udział w rekrutacji, musimy pamiętać, że CV to podstawa. Je także należy uzupełnić i zaktualizować. Wpisać wszystkie możliwe kursy, szkolenia, nagrody, wyróżnienia i certyfikaty, podkreślające i potwierdzające nasze kwalifikacje. Nie zapominajmy jednak o tym, że CV musi być zwięzłe i czytelne, atrakcyjne wizualnie i poprawnie napisane. Źle postawiony przecinek to jeszcze nie koniec świata, ale błędy ortograficzne i gramatyczne potrafią przyprawić rekruterów o ból głowy.

Innym ważnym dokumentem, który często trzeba przygotować, jest list motywacyjny. Rekruterzy radzą, aby zdecydować się na to, zwłaszcza wtedy, kiedy to od nas zależy. CV przedstawia naszą ścieżkę zawodową, doświadczenia, umiejętności i wykształcenie. W liście motywacyjnym warto opowiedzieć o tym, kim jesteśmy i dlaczego to właśnie my nadajemy się idealnie na wybrane stanowisko.

Rekrutacja face to facerekrutacja

Każda rekrutacja zwieńczona jest rozmową kwalifikacją, która coraz częściej odbywa się w wymiarze dwóch lub nawet trzech spotkań. Niby to oczywiste, ale trzeba pamiętać, żeby się przygotować. Odpowiedzieć sobie na często zadawana pytania, jak powód zmiany pracy, plany na przyszłość, zainteresowania, mocne i słabe strony. Oprócz tego należy zapoznać się z profilem firmy, w tym kulturą i warunkami pracy, aby mieć pewność, że dobrze trafiliśmy. Jeśli tak jest i zostanie nam złożona oferta, nie obawiajmy się poprosić o dzień lub dwa na rozważenie jej szczegółów.

Czasem zmiana pracy to nasz wybór, a czasem decyzja ta podyktowana jest okolicznościami, na które nie mamy wpływu. Mamy natomiast wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza nowa praca, jeśli tylko odpowiednio się postaramy i pomyślnie przejdziemy proces rekrutacji. A nawet jeśli okaże się ona nie być pracą marzeń, nie poddawajmy się i szukajmy dalej.

Może Cię zainteresować też: