Benefity pozapłacowe dla rodziców: absurd, przywilej czy konieczność?

O tym, że warto zatrudniać rodziców, w tym młode matki, napisano już setki artykułów, a nawet książki. Trochę generalizujemy, ale rodzice są często lepiej zorganizowani niż ich bezdzietni koledzy. Mają też zupełnie inną motywację do pracy, bo przestali być odpowiedzialni tylko za siebie – nie podejmą z dnia na dzień decyzji o zmianie pracy i czasowym pozbawieniu rodziny dochodów. Równocześnie bardzo szanują własny czas, przychodzą więc i wychodzą punktualnie, a pracują efektywniej, chcąc wywiązać się ze wszystkich służbowych zobowiązań i wrócić szybko do domu. W układzie pracodawca – pracownik obie strony mogą wiele skorzystać na partnerskich relacjach i wzajemnym zaufaniu.

Przywileje dla pracujących rodziców

benefity pozapłacowe dla młodych rodzicówPolskie przepisy przewidują wiele udogodnień dla pracujących rodziców, szczególnie na starcie rodzicielskiej przygody. W styczniu 2016 dokonano w Kodeksie Pracy kolejnych zmian, które mają na celu ułatwienie godzenia roli rodzica z pracą zawodową. Nie wszystkie wydają się być korzystne dla samego pracodawcy, ale wnikają głównie z troski o dobro dziecka i tylko tak warto je postrzegać.

Kobiety w Polsce są chronione przez prawo pracy już w czasie ciąży – dobowy wymiar ich czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin, nie wolno też nakłaniać ich do pracy w ramach nadgodzin czy w porze nocnej. Te same zasady będą obowiązywały po powrocie kobiety z urlopu macierzyńskiego, aż do ukończenia przez dziecko czterech lat. Po powrocie do pracy młodym (stażem) mamom przysługują przerwy na karmienie maluszka. Kobieta w okresie ciąży i urlopu jest także chroniona przed zwolnieniem, co ma ogromne znaczenie dla jej komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Udogodnienia dla rodziców w pracy

benefity pozapłacowe dla rodzicówPo upływie 8 tygodni od porodu na urlop macierzyński zamiast matki może udać się ojciec dziecka. Oboje, wymiennie, mogą korzystać także z urlopu rodzicielskiego i właściwego zasiłku, a później także 2 dni w roku urlopu extra (do podziału między rodziców). Rodzice mogą także korzystać z zasiłku podczas nieobecności w pracy spowodowanej opieką nad chorym dzieckiem, już po zakończeniu przysługujących urlopów. Większość tych świadczeń – w takiej lub nieco zmodyfikowanej formie – jest dostępna także dla pracowników, którzy w trakcie trwającej kariery zawodowej zdecydowali się na adopcję dziecka.

Wspomniane przywileje przysługują osobom zatrudnionym na umowę o pracę i są narzucane przez obowiązujące w Polsce przepisy. Oprócz tego niektóre firmy decydują się na własne benefity pozapłacowe dla rodziców. Mogą nimi dysponować niezależnie od Kodeksu Pracy i przyznawać je rodzicom dzieci w różnym wieku. To od pracodawcy zależy jaka będzie forma i wartość tych świadczeń. Co ważne – takie benefity można przekazywać także pracownikom na kontraktach typu B2B, a nawet osobom współpracującym z firmą w ramach umowy – zlecenie.  Jedynie w sytuacji finansowania ich z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, sposób wydatkowania musi pozostawać z zgodzie z właściwą ustawą oraz wewnętrznym regulaminem dotyczącym ZFŚS.

Praktyczne benefity pozapłacowe dla rodziców

benefity dla rodziców pracującychJednym z kluczowych benefitów, który pozwoli rodzicom na spokojny powrót do pracy, jest zapewnienie opieki nad dzieckiem. Tylko nieliczni mogą zaangażować w taką opiekę dziadków czy innych członków rodziny. Większość boryka się z problemem braku miejsc w placówkach publicznych, utrudnionym dojazdem do wskazanego oddziału lub ogromnymi kosztami, jakie wiążą się z opieką niani czy prywatnych ośrodków. Dlatego duże przedsiębiorstwa tworzą często przyzakładowe żłobki lub punkty przedszkolne. Tam, gdzie nie jest to możliwe, popularne są dofinansowania – wypłacane rodzicom raz w roku lub co miesiąc, na podstawie zaświadczenia lub rachunku z punktu opieki.

benefity pozapłacowe dla rodzinRodzice starszych dzieci mogą być zainteresowani dofinansowaniem lub organizacją półkolonii, kolonii i obozów latem oraz podczas ferii zimowych. Warto nawiązać współpracę ze sprawdzonymi organizatorami takiego wypoczynku, którzy nie tylko zapewnią pociechom bezpieczeństwo, ale też właściwe atrakcje! W swojej ofercie mają mnóstwo ciekawych i rozwijających propozycji dla dzieci i młodzieży – obozy sportowe, żeglarskie, językowe czy artystyczne organizowane w pięknych rejonach Polski, a także za granicą. Świetnie, jeśli umożliwimy wyjazd na wakacje całej rodziny pracownika! Pozostawmy mu jednak swobodę w wyborze terminu, kierunku i form spędzania czasu z bliskimi. Niezwykle pomocne będą też dla rodzin tak proste i oczywiste benefity jak ubezpieczenie na życie czy opieka medyczna. Możliwość natychmiastowej wizyty u lekarza specjalisty i realizacji zalecanych badań od ręki, w jednym laboratorium, jest nieoceniona dla rodziców dzieci w dosłownie każdym wieku!

Benefit na raz, wspomnienia na lata!

benefity pozapłacowe dla rodzinCzęstą ambicją rodziców jest zapewnienie dziecku dodatkowych atrakcji po południu czy w weekend. Chcąc spożytkować wspólny czas ciekawie i radośnie, zabierają podopiecznych do ogrodów zoologicznych, na wystawy – zwierząt, pociągów, klocków czy zabawek, do parków trampolin i na wielopiętrowe, kolorowe place zabaw. Starsze dzieci można już zabrać do parków naukowych, gdzie dowiedzą się o świecie jeszcze więcej niż w szkole, albo zobaczą modele dinozaurów w skali 1:1… A w wolny dzień szaleć całą rodziną na basenie lub w parku rozrywki. Możemy próbować zaszczepić w dzieciach nasze własne pasje i spędzać wspólnie czas na ściance wspinaczkowej czy meczach ukochanego klubu sportowego. Od czasu do czasu warto wybrać się także na wspaniałe widowiska operowe i teatralne, albo po prostu do kina. Przy zakupie pojedynczych wejściówek czy biletów nie musimy deklarować, że będziemy odwiedzać dany obiekt regularnie – możemy co tydzień odkrywać zupełnie nowe miejsca i atrakcje!

Jeśli dzieci wspólnie z rodzicami zdecydują się na systematyczne zajęcia, warto skorzystać z karnetów albo kart sportowych, które umożliwiają częste wizyty w tych samych ośrodkach czy klubach przy niższym koszcie jednego „wejścia”. Wydawcy kart sportowych, takich jak MultiSport, coraz częściej oferują specjalne, tańsze od standardowych, karty dla dzieci i młodzieży, które pracownik może zamówić jako karty dodatkowe do swojej własnej.

Benefity pozapłacowe dla rodzin kontra rzeczywistość

benefity dla pracowników logistyka i dystrybucjaPo ponad 11 latach działania na rynku mamy w MyBenefit świadomość, jak dużym wyzwaniem logistycznym jest dla firmy organizacja tak zróżnicowanych benefitów i właściwe dopasowanie ich do pracowników – by każdy czuł się usatysfakcjonowany i zadowolony z otrzymanych świadczeń! Dlatego ogrom tej pracy wzięliśmy na siebie: współpracujemy z największymi w Polsce biurami podróży oraz z organizatorami wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Współpracujemy z salami zabaw, parkami rozrywki, szkółkami sportowymi i z wydawcami dziecięcych kart sportowych, a oni z klubami czy basenami w całym kraju. Współpracujemy z teatrami, kinami i organizatorami pokazów i widowisk dla dzieci i wieloma innymi partnerami, którzy przygotowują co i rusz kolejne propozycje.

Te wszystkie benefity pracujący rodzic może znaleźć w Kafeterii MyBenefit, jeśli jego pracodawca zdecydował się na jej wdrożenie w firmie. Dzięki temu rozwiązaniu każdy będzie mógł dopasować zestaw benefitów do własnej sytuacji – do wieku i liczby dzieci, ale też po prostu zainteresowań czy zwyczajów swojej rodziny. W końcu niektórzy lubią spędzać weekendy na spacerach lub na wycieczkach rowerowych blisko natury, a inni wolą w tym czasie szaleć na karuzelach i rollercoasterach w największych w Polsce parkach rozrywki. Jeśli wspólnie będą wybierać z szerokiej gamy różnorodnych benefitów, które w dodatku dofinansuje im pracodawca – zwykły przywilej okaże się dla nich fantastyczną przygodą!

Sprawdź, jak działa Kafeteria MyBenefit!

Może Cię zainteresować też: