Prezenty dla pracowników

Dodano: 17.12.2019

Wielkimi krokami nadchodzą święta – nazywane Bożym Narodzeniem, albo Gwiazdką, obchodzone są dziś nie tylko przez osoby religijne, ale przez większość społeczeństwa. W pracy również – można przygotować wyjątkowe prezenty dla pracowników i wspólnie celebrować wyjątkową atmosferę.

prezenty dla pracownikówGrudzień to bardzo intensywny czas dopinania planów, podsumowań, rozliczeń i wyników. W tym zamieszaniu świąteczne dekoracje, rozmowy o planach urlopowych czy wspólna kolacja wigilijna mogą poprawić pracownikom nastrój. Jednak co roku o tej porze najwięcej myślimy o… prezentach! W dzieciństwie z podekscytowania nie mogliśmy zasnąć, czekając na to, co przyniesie nam Święty Mikołaj. Teraz sen z powiek prezenty spędzają nam jednak z innych powodów – trudno jest wybrać trafiony upominek dla bliskiej osoby, a co dopiero prezenty dla pracowników. Coraz rzadziej pracodawcy zadają sobie pytanie czy trzeba. Wiedzą, że warto! Poza miłym gestem taki podarunek jest też formą podziękowania za miniony rok współpracy i zaangażowanie.

Dopasowane prezenty dla pracowników

Kwestia prezentów wygląda nieco inaczej w dużych i w małych firmach. W niewielkich zespołach szef może pozwolić sobie na bardziej osobiste upominki – zna każdego ze swoich współpracowników, wie czym zajmują się po pracy, często zna ich osobiste plany. Taki dopasowany prezent na pewno zostanie doceniony przez obdarowanego – świadczy przede wszystkim o zaangażowaniu przełożonego i jego realnym zainteresowaniu.

prezenty dla pracownikówW większych organizacjach, a przede wszystkim w instytucjach państwowych, nadal najpopularniejszą formą prezentów dla pracowników na koniec roku jest tzw. trzynastka, czyli dodatkowa pensja, albo premia świąteczna w postaci kart przedpłaconych lub bonów na zakupy. To dobry sposób, jeśli pracodawca chce wykorzystać środki z funduszu socjalnego by materialnie pomóc tym osobom, których sytuacja jest trudna. Zazwyczaj jednak takie prezenty, wyrażone wprost w pieniądzach, są albo niedoceniane (pracownicy chcieliby otrzymać podarunek o większej wartości), albo cieszą tylko przez chwilę. Dodatkowe środki finansowe rozchodzą się bowiem na codzienne lub świąteczne zakupy, pozostając bez pływu na postawę czy zaangażowanie pracownika.

Dobrze jest przemyśleć, co i komu podarować. Nie liczy się przecież wielkość i ilość, a jakość! Szczególnie kiedy można dobrać prezent do upodobań danej osoby lub wybrać coś, co wszystkim w równym stopniu sprawi radość. Popularnym rozwiązaniem są smakołyki, kawa czy wino, jednak one nie zawsze pasują do kultury organizacyjnej firmy. Niektórzy decydują się więc na prezenty dla pracowników związane bezpośrednio z pracą – gadżety firmowe, kalendarze czy personalizowane kubki na kawę.

Prezenty od pracowników

prezenty_dla_pracownikówW okresie świątecznym wiele firm organizuje losowanie – każdy zostaje na chwilę świętym mikołajem i przygotowuje prezent dla innego pracownika. To rozwiązanie wymaga nieco zaangażowania, ale też bardzo integruje ludzi. Musimy dowiedzieć się czegoś o osobie, dla której szykujemy podarunek, nawet jeżeli do tej pory była nam zupełnie obca. Możliwe, że ta wymiana prezentów zbliży nas do siebie i zainspiruje do nawiązania nowych biurowych znajomości.

Jednym z ciekawych zjawisk, w które ludzie z pracy bardzo chętnie i wspólnie się angażują, jest udział w akcjach charytatywnych. Na taką okazję pracownicy często robią po prostu zrzutkę pieniędzy. Niektórzy pracodawcy dokładają do niej środki z firmowego budżetu, czym znacząco zwiększają wartość darowizny. Są też zespoły, które organizują samodzielnie cały zestaw świątecznych prezentów dla wybranej instytucji lub rodziny w potrzebie. Tego typu wspólna akcja w szczytnym celu szczególnie zbliża pracowników i wzmacnia ich motywację do działania.

Świetnym pomysłem na każdą okazję jest czas. Warto poświęcić go na rozmowę ze współpracownikami o pracy i sukcesach, ale też życiu prywatnym i planach. Można też po prostu podarować im wolny czas, by mogli spędzić go w gronie najbliższych i w spokoju świętować. W dniu wigilii czy Sylwestra mało kto podejmuje kluczowe biznesowe decyzje czy podpisuje milionowe kontrakty. Jeśli skrócenie godzin pracy pozostanie bez wpływu na działanie firmy, można tym sposobem niezwykle ułatwić pracownikom świąteczne przygotowania.

Może Cię zainteresować też: