Integracja pracowników – benefit czy droga do dobrej współpracy?

Kategoria: Benefity dla pracowników, Motywacja i zaangażowanie
Dodano: 07.11.2019

Zespół marzeń to taki, którego członkowie współpracują ze sobą skutecznie i bezkonfliktowo, są zadowoleni ze swojej pracy i zmotywowani do działania. Dzięki takim zespołom firma pracuje sprawniej, a kadra zarządzająca może spokojnie skupić się na innych zagadnieniach, dlatego integracja pracowników jest zjawiskiem wymagającym coraz więcej uwagi ze strony działów HR.

O skutecznej motywacji w ostatnich czasach mówi się i pisze dużo. Kolejne metody motywacji pracowników mnożą się jak grzyby po deszczu i nieskończona jest dyskusja o ich efektywności. Ogromne znaczenie dla zaangażowania w pracę mają podstawowe potrzeby, a wśród nich koniecznie wymienić należy akceptację otoczenia i dobre relacje z innymi ludźmi. Atmosfera, w której  przebywamy i pracujemy całymi dniami, ma ogromny wpływ na jakość tego co robimy.

Czy zgrany zespół to benefit?

Dobrej atmosfery w pracy nie da się zbudować bez dobrych relacji osobistych między pracownikami. Zespół, który szanuje, akceptuje i lubi się wzajemnie to efekt ciężkiej pracy każdego, kto jest w jego składzie i otoczeniu – od kadry zarządzającej przez menadżerów i specjalistów, aż po stażystów i praktykantów.

Wiele firm wie, że przyjazna atmosfera to atut i wspomina o tym już na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego! Dla kandydatów taka informacja, potwierdzona przez samych pracowników, ma ogromne znaczenie. Istota dobrej atmosfery w miejscu pracy jest konsekwencją idei work life integration – skoro nasze życie prywatne przenika się ze służbowych, to w pracy po prostu musimy się lubić!

Integracja pracowników sposobem na dobre relacje

Integracja pracowników to baza, niezbędna by budować mocny zespół i skutecznie współpracować. Według definicji integracja to proces tworzenia się całości z części. Ma więc na celu przede wszystkim zbudowanie wśród członów zespołu zaufania do siebie nawzajem i poczucia jedności, a także podjęcia odpowiedzialności za wspólne cele.

Pracownicy zazwyczaj lubią wyjścia i wyjazdy integracyjne, bo traktują je jako świetną okazję do dobrej zabawy i odskocznię od codziennej rutyny. Nie wolno jednak zapominać, że poza rozrywką, głównym celem takich wydarzeń jest budowanie relacji – między pracownikami, ale też między pracodawcą a zatrudnionymi. Te relacje mają wpływ na jakość pracy, a co za tym idzie na zyski lub straty firmy.

Integracja pracowników na różne sposoby

Event za miastem

Piesza wycieczka w góry, żeglowanie na Mazurach, a może wizyta w schronisku dla zwierząt? W czasie takiego wyjazdu mamy do wyboru wiele opcji wspólnego spędzania czasu. Najbardziej popularne są gry i zabawy zespołowe, które uczą współpracy i komunikacji, ale też wzmacniają więź. Pracownicy najchętniej decydują się na paintball, wyścigi na quadach oraz sporty, takie ja siatkówka czy piłka nożna. Ważne, by zajęcia zawierały elementy rywalizacji i odbywały się w duchu zasad fair play. Efektem tego przekazujemy pracownikom nie tylko wartości, którymi chcemy by kierowali się w pracy, ale również angażujemy ich do wspólnego wykonywania zadań i pracy w zespołach. Dodatkowo taki wyjazd możemy potraktować jako miejsce na niezobowiązujące rozmowy o pracy i dobrą zabawę.

Spotkanie po pracy

Spotkanie integracyjne przybiera często formę luźnego wspólnego wyjścia po pracy. Może to być wyjście do restauracji, na kręgle lub bilard czy wspólne warsztaty kulinarne lub degustacja win. Najważniejsze by się dobrze bawić w innym środowisku niż biuro!

Poza oficjalnymi wyjściami czy wyjazdami integracyjnymi, pracownicy spotykają się w swoim gronie po godzinach pracy. Warto zadbać o to, aby również wtedy pracownicy mieli mnóstwo możliwości dobrej zabawy. Kafeteria z tysiącem benefitów to świetne rozwiązanie by zaktywizować pracowników po pracy. Z wielu benefitów pozapłacowych pracownicy mogą korzystać nie tylko w pojedynkę, ale również grupowo. To świetny pomysł na nietypową integrację pracowników!

Skuteczna współpraca dzięki integracji pracowników

Sposobów na zintegrowanie zespołu jest wiele. Najważniejsze by nie zamykać się w zamkniętych schematach, ale poszukać nowych rozwiązań, z których pracownicy będą zadowoleni, mając przy tym dobrą zabawę. Pozwólmy pracownikom decydować o sposobach integracji i dajmy im do tego narzędzia. Kafeteria MyBenefit może służyć jako dobra baza inspiracji, a benefity mogą stać się skutecznym sposobem na skuteczną współpracę.

Sprawdź czy benefity w Twojej firmie są drogą do skutecznej współpracy!

 


Zastanawiasz się jak zorganizować wyjazd integracyjny dla swoich pracowników? Możesz to zrobić dzięki Kafeterii! Skontaktuj się ze swoim opiekunem po stronie MyBenefit i dowiedz się więcej!

Może Cię zainteresować też: