Karta przedpłacona – co musisz o niej wiedzieć?

Karta przedpłacona – czym różni się od karty płatniczej?

prepaidPrawie każdy z nas jest posiadaczem karty płatniczej, z założenia przypisanej do konta osobistego lub kredytowego w naszym banku. Działanie karty prepaid jest bardzo proste – podczas płatności w sklepie stacjonarnym czy internetowym, lub przy wypłacie środków z bankomatu, pieniądze w odpowiedniej kwocie są automatycznie pobierane z naszego konta. W przypadku braku środków na koncie nie możemy zrealizować płatności, albo na koncie tworzony jest debet.

Z pieniędzy zgromadzonych na koncie osobistym w banku możemy korzystać na wiele sposobów – gotówkę wypłacimy bezpośrednio w placówce banku, a przelewy możemy wykonać w banku lub przez Internet, np. za pomocą odpowiedniej aplikacji. Nieco inaczej działa karta przedpłacona – by móc z niej korzystać najpierw musimy umieścić na niej środki, czyli po prostu ją zasilić. Karta prepaid jest przypisana do rachunku technicznego – bez plastiku w ręce nie mamy żadnego dostępu do zgromadzonych na niej pieniędzy. Każda karta ma także z góry określony termin ważności, po którym niewykorzystane środki do niej przypisane bezpowrotnie przepadają. Ze względu na prostotę działania i ogromną uniwersalność, karty przedpłacone sprawdzają się w wielu okolicznościach – zarówno prywatnych, jak i zawodowych.

Karta przedpłacona na wakacje i jako prezent

karta przedpłaconaBardzo często karty prepaid wykorzystywane są jako prezent – w miejsce mało eleganckiej, a jednak oczekiwanej gotówki. Taki podarunek świetnie sprawdzi się np. przy okazji urodzin czy wesela, gdy chcemy ułatwić bliskim osobom realizację ich marzeń związanych z podróżami, edukacją czy wyposażeniem nowego mieszkania. To formuła prezentów szczególnie popularna jest wśród ciotek, wujków i dziadków przy okazji osiemnastek, ale też gdy na podarunek składa się wiele osób. Wygodna w użyciu karta prepaid w eleganckim opakowaniu będzie prezentowała się dużo gustowniej, niż plik używanych banknotów w zwykłej kopercie.

Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę karty przedpłaconej, na jej wykorzystanie regularnie decydują się rodzice, których dzieci mają wyjechać na wakacje. Czy to będą zorganizowane kolonie lub obóz nad morzem, czy nawet objazdówka autostopem po Europie, prosty dostęp do pieniędzy bardzo ułatwi młodemu człowiekowi wszelkie zakupy. Zgubienie karty nie grozi utratą wszystkich środków zgromadzonych na rachunku bankowym, a możliwość szybkiego jej zasilenia, nawet małą kwotą, pozwoli rodzicom na kontrolę wakacyjnych wydatków.

Karta przedpłacona na wydatki służbowe

karta prepaidNarzędzia pracy jakie muszą zapewnić pracodawcy, to nie tylko biurko i komputer. Niektóre grupy zawodowe, np. stewardessy, w których troska o odpowiedni wygląd jest jednym z obowiązków służbowych, otrzymują dodatkowe środki do wykorzystania na garderobę, makijaż lub manicure. W zależności od firmy można spotkać się z różnymi formami finansowania takich dodatków . Wśród najpopularniejszych są oczywiście bony zniżkowe do sklepów z właściwym asortymentem, ale także karty przedpłacone. Wartość zasilenia karty jest zależna od zapotrzebowania pracownika i zasad ustalonych w danej firmie, przestrzegającej określonego dress code. Dla zwiększenia kontroli wydatkowania przekazanych pieniędzy pracodawca może narzucić, że zakupy muszą być rozliczone właściwą fakturą.

Również wyjazdy służbowe, krajowe i zagraniczne, wymagają ponoszenia przez pracowników dodatkowych kosztów. Opłacanie noclegów i dojazdów nie musi być domeną zespołów administracyjnych – znacznie łatwiej będzie oddać to w ręce samych zainteresowanych. Równocześnie trudno wymagać, by pracownik kredytował swojego pracodawcę i opłacał wszystko z prywatnych pieniędzy, mając nadzieję na późniejszy zwrot środków. Przekazując pracownikowi odpowiednio zasiloną kartę przedpłaconą umożliwimy mu samodzielne zarządzanie wydatkami związanymi z podróżami służbowymi. Kontrolę takich kosztów pracodawca także może zapewnić sobie przez wymóg przedstawienia faktury.

Karta przedpłacona jako benefit?

karta mybenefitBenefit z założenia powinien być dodatkiem niefinansowym, który zostanie zapamiętany i nie zniknie wśród pieniędzy, jakie pracownicy wydają na codzienne zakupy. Dlatego jako benefity w pracy lepiej sprawdzają się wejściówki i bilety do kina, teatru, sali zabaw lub parku rozrywki – po których pracownikom pozostanie w pamięci ślad miłych przeżyć i wspomnień.

Musimy jednak mieć na uwadze, że niektóre zawody wymagają pracy w rozjazdach lub niestandardowym wymiarze czasu. Trudno wtedy o możliwość skorzystania z konkretnych atrakcji proponowanych przez firmę. Dla pracodawcy dopasowanie benefitów do potrzeb wszystkich osób pracujących w organizacji także może być kłopotliwe. Dodatkowo rozproszona struktura nie sprzyja dystrybucji świadczeń i komunikacji. W takiej sytuacji wykorzystanie karty przedpłaconej może okazać się najprostszym rozwiązaniem.

Alternatywa dla karty przedpłaconej

Karta przedpłacona nie powinna być jedynym benefitem dla pracowników. By jej wartość została doceniona, a wydatkowanie przypisanych środków pozostało efektywne, warto ograniczyć wykorzystanie karty do konkretnych okoliczności. Wspomniane wydatki służbowe, czy jednorazowa nagroda jubileuszowa lub dedykowanie karty określonym grupom pracowników to wyjątkowe sytuacje. Główną osią firmowego programu benefitów lepiej jednak uczynić benefity bezgotówkowe, związane z aktywnością, zdrowiem, rozwojem i ciekawym spędzaniem wolnego czasu. Z nich pracownicy także mogą wybrać dokładnie to, co najbardziej im odpowiada. Umów się z nami na prezentację Kafeterii MyBenefit i sprawdź, jakie jeszcze benefity możesz proponować swoim pracownikom!

Może Cię zainteresować też: