Benefity pozapłacowe – jak skutecznie motywować pracowników?

Kategoria: Benefity, Benefity dla pracowników, Motywacja i zaangażowanie
Dodano: 15.10.2018

Specjaliści od motywowania pracowników twierdzą, że najważniejsze w pracy jest lubić to, co się robi.
To z pozoru oczywiste, ale w zderzeniu z rzeczywistością, monotonią i wrażeniem stania w miejscu nie jest takie proste, nawet dla pasjonatów danego zajęcia.
Komfort i poczucie bezpieczeństwa, które dajemy pracownikom są bardzo ważne, jednak trudno bazować tylko na nich, gdy chcemy zwiększać zaangażowanie podwładnych. Dlatego skuteczna motywacja pracowników, uzupełniona o benefity pozapłacowe, to jeden z najgorętszych obecnie tematów branży HR! Warto zadać sobie pytanie, czy nasi pracownicy lubią swoją pracę? Dlaczego chcą pracować właśnie w naszej firmie? I co jeszcze możemy robić, by na obydwa pytania zawsze odpowiadać twierdząco?

Motywowanie pracowników – celowe działanie czy frazes?

motywowanie pracowników po coW wymarzonej przez pracodawcę sytuacji wszyscy pracownicy z pasją angażują się w realizowane projekty, wspierają się nawzajem w trudnych chwilach, a do każdego wyzwania podchodzą z entuzjazmem. Możemy na nich polegać i wiemy, że wyjdą poza listę swoich podstawowych obowiązków, jeśli będzie taka potrzeba, albo poświęcą przerwę na lunch, by skończyć ważny raport. Nie chodzi o to, by nadużywać ich zaangażowania, ale zmotywowany zespół pracuje zdecydowanie efektywniej i zaraża dobrą energią. To może być paliwem do pracy także innych działów!

Z kolei zdemotywowany pracownik nie czerpie żadnej radości ze swojej pracy. Niechętnie angażuje się w nowe zadania, często narzeka i zazwyczaj dzieli się negatywnymi emocjami z otoczeniem. To ma wpływ na atmosferę całego działu i nastawienie wszystkich współpracowników! Trudno zachować wysokie zaangażowanie zespołu, gdy jeden z jego członków jest nieustannie naburmuszony, albo nic mu nie pasuje, nawet benefity pozapłacowe, które mu finansujemy. Jako przełożony nie możemy na niego liczyć i tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, czy już nie rozgląda się za nową pracą i nie rzuci rozpoczętego projektu w połowie.

Co motywuje pracowników i jest dla nich ważne?

motywowanie pracowników jaki ma celWarto się zastanowić, co na co dzień motywuje naszych pracowników. Możemy zapytać ich wprost lub skorzystać z badań dotyczących satysfakcji i zadowolenia z pracy. W przypadku firm związanych z nowoczesnymi technologami, outsourcingiem i podobnymi branżami, z takich badań dowiadujemy się zazwyczaj, że najważniejsze dla pracowników są spełnienie zawodowe, realizacja zamierzonych celów i dobra atmosfera w miejscu pracy. Kolejno na liście możemy znaleźć rozwój osobisty, poczucie bezpieczeństwa
i work-life balance, czyli możliwość utrzymania równowagi między zaangażowaniem w pracę, a prywatnym życiem i realizacją pasji.

Na większość z tych aspektów życia naszego pracownika mamy, jako pracodawca, realny wpływ! Część z nich zależy od naszych managerów, inne wynikają wprost ze specyfiki pracy i procesów w firmie. Pozostałe możemy wspierać dobrym systemem motywacyjnym, angażowaniem pracownika w życie firmy, a także dając mu kolejne możliwości rozwoju – nauki i awansu. Tym, co dopiero od niedawna zastanawia pracodawców, jest work-life balance – w dzisiejszych czasach praca i życie prywatne pracowników bardzo mocno się przenikają, trudno postawić między nimi wyraźną granicę. Ważna jest natomiast równowaga między czasem i zaangażowaniem, które ludzie poświęcają obu tym sferom.

Benefity pozapłacowe i ich wpływ na równowagę

system motywowania pracownikówWiększość dnia ludzie w biurowcach spędzają siedząc przy biurkach, a zamiast schodów wybierają windę – szczególnie jeśli muszą dostać się na trzynaste piętro! Czasu na aktywność po pracy zostaje bardzo mało i ważne jest, by mieć łatwy i wygodny dostęp do różnych możliwości. Dlatego program MultiSport osiągnął taki sukces w motywowaniu pracowników! Dzięki karcie sportowej, którą zawsze mamy przy sobie, możemy korzystać z obiektów sportowych w całej Polsce i z zajęć w ramach ponad 20 dyscyplin sportowych. Wszystko zostało przygotowane i tylko czeka na nas, a my nie musimy się martwić nawet odnowieniem karnetu.

Sport to nie jedyna możliwość regeneracji po całym dniu przed ekranem komputera. Jedną z bardzo popularnych form spędzania czasu jest aktywny udział w życiu kulturalnym naszego miasta, a więc koncerty, festiwale czy choćby wyjście do galerii lub muzeum. Także w kinie niemal każdy znajdzie coś dla siebie, a bilet na film nie jest wydatkiem, który nadszarpnąłby znacząco nasz budżet. Idealnie natomiast, gdy zaproszenia i bilety kulturalne dostajemy od pracodawcy, wraz z inspiracją czy sugestią, jakie imprezy odbędą się w naszej okolicy i co warto zobaczyć.

motywacja pracowników i aktywność po pracyMając więcej czasu w weekend warto wykorzystać go efektywnie i na przykład zabrać bliskich na rodzinny wypad za miasto. Każdy może mieć inną koncepcję na taki wyjazd – jedni wolą pełne zabawy parki rozrywki, inni chcą odpocząć na łonie natury. Ważne, by wszyscy mogli komfortowo zarezerwować nocleg i skorzystać ze sprawdzonych pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

Zregenerowani i zrelaksowani dużo chętniej wracamy do pracy. Dzień zaczynamy od snucia opowieści o naszych wczorajszych przygodach na siłowni, w kinie albo w górach, a potem z uśmiechem podchodzimy do kolejnych wyzwań. Wiedząc, że i dziś czeka nad nagroda za naszą pracę!

Systemy motywacji pracowników na przestrzeni ostatnich lat

Pracując na pełny etat spędzamy w biurze 8 godzin codziennie. To daje prawie 2000 godzin w ciągu roku! Mamy równocześnie zaledwie 26 dni urlopu… Mało? Jesteśmy w dużo lepszym położeniu niż nasi dziadkowie, którzy do pracy przychodzili nawet w soboty. Jakie sposoby na motywację pracowników stosowali ówcześni pracodawcy? Najczęściej była to dodatkowa gotówka i paczki żywnościowe, wręczane na przykład przy okazji świąt. W czasach głębokiej komuny taki prezent, zawierający niedostępną w sklepie kawę lub czekoladę, był prawdziwym rarytasem! Współcześni pracownicy nie docenią już podobnych upominków, bo i dostępność wszelkich produktów jest o wiele większa.

benefity pozapłacowe i nowoczesne biuraDziś systemy motywacji pracowników to zróżnicowane, złożone działania, które należy nieustannie udoskonalać, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie. Oprócz benefitów pozapłacowych związanych z aktywnością ogromne znaczenie mają dla pracowników programy szkoleń i dofinansowanie do studiów oraz przejrzysta ścieżka kariery w ramach tej samej organizacji. Wpływ na satysfakcję z pracy, a więc i motywację naszych pracowników, ma też dobrze wyposażone, nowoczesne biuro, w którym nigdy niczego nie brakuje. Dzisiejsze przestrzenie biurowe, z wydzielonymi strefami relaksu, biblioteczką czy salą gier, w niczym już przypominają zakładów pracy z czasów naszych rodziców.

Współczesny pracownik, będący w ciągłym pośpiechu, doceni też wszelkie gesty, które świadczą o trosce jego pracodawcy. Świeże owoce i kanapki z dostawą na biurko, dofinansowanie do lunchu, opieki medycznej i przedszkola to zwykłe benefity pozapłacowe, które zapewne nie zaważą na naszej decyzji o być albo nie być w tej firmie, ale bez których naprawdę ciężko byłoby nam się dzisiaj obyć!

Może Cię zainteresować też: