Co to jest system kafeteryjny? Poznaj MyBenefit, pierwszy system kafeteryjny w Polsce

Dodano: 12.10.2018

Dziś, kiedy benefity dla pracowników się niezbędne w każdej firmie, znaczenia nabierają narzędzia, które pozwolą nam lepiej nimi zarządzać. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są systemy kafeteryjne, w Polsce dostępne w wielu wariantach.
Co to jest system kafeteryjny i jak działa?
Jakie korzyści przynosi system kafeteryjny dla pracowników, a jakie dla pracodawcy?
Jakie wady i zalety mają systemy kafeteryjne?

System kafeteryjny – co to jest?

System kafeteryjny to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie współczesnego rynku świadczeń pozapłacowych. Nie tylko oferuje także szeroki wachlarz gotowych benefitów z różnych dziedzin i lokalizacji, dostępnych w jednym miejscu. Pozwala też pracownikom samodzielnie decydować i wybierać to, co jest dla nich najbardziej atrakcyjne.

Większość systemów kafeteryjnych w Polsce działa na zasadzie platformy internetowej, w ramach której każdy pracownik firmy ma swoje indywidualne konto. Pracodawca decyduje o tym, które benefity będą dostępne w systemie kafeteryjnym dla pracowników jego firmy, a także czy i jaką pulą środków pracownicy będą dysponować na zakup tych świadczeń.

Dla pracodawcy ważne jest, że minimalizuje grono dostawców benefitów, ma pełną kontrolę nad budżetem, który przeznaczył na świadczenia i nie musi już skupiać się na zapotrzebowaniu czy rozliczeniach pojedynczych pracowników.

System kafeteryjny a ZFŚS

system kafeteryjny zfśsPracodawcy często wykorzystują gotowy system kafeteryjny do obsługi prowadzonego w firmie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dzięki temu mają pewność, że środki pochodzące z Funduszu wydatkowane są we właściwy i zgodny z obowiązującą ustawą sposób. Zapewniają także równy dostęp do benefitów wszystkim swoim pracownikom. To ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku firm o rozproszonej strukturze lub zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, gdzie wybór atrakcji takich jaki kino czy teatr jest zdecydowanie mniejszy.

Konta pracowników w systemie kafeteryjnym możemy zasilać także ze środków obrotowych. To wiąże się z innym podejściem w zakresie odprowadzania składek ZUS czy podatków, ale za to umożliwia pozostawienie pracownikom nieograniczonej swobody wyboru benefitów z dostępnej oferty. W systemie kafeteryjnym MyBenefit pracownicy dodatkowo mogą płacić za swoje benefity – w całości lub dowolnej części – kartą i przelewem, jak w sklepie internetowym.

System kafeteryjny ułatwieniem dla pracodawcy

system kafeteryjny - wygodny dla pracodawcyDzięki funkcjonalnościom dostępnym w systemie kafeteryjnym pracodawca może uprościć wiele procesów związanych z zarządzaniem benefitami w jego firmie. System pozwala na przykład przypisać pracowników do określonych grup dochodowości i na tej podstawie określać wartość regularnego zasilenia ich kont. Część systemów kafeteryjnych w Polsce, np. MyBenefit, umożliwia także obsługę świadczeń abonamentowych, takich jak opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie. To jest ogromnym ułatwieniem dla obu stron – pracownik wybiera wszystkie świadczenia w jednym miejscu, a pracodawca zarządza całą pulą środków i dokumentów przy pomocy jednego narzędzia.

Co niezwykle ważne dla pracodawcy – może on odgórnie określić zakres benefitów dostępnych w systemie kafeteryjnym dla pracowników. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo realizacji tych środków i zgodność wydatkowania pieniędzy z założeniami budżetu czy w ogóle filozofii firmy.

Dopasowanie benefitów do pracowników

system kafeteryjny - dopasowanie benefitów do pracowników

Dzięki tak kompleksowym narzędziom jak system kafeteryjny możemy rozwiązać niezwykle istotny i często spotykany problem – trafnego dopasowania benefitów do pracowników. Ludzie, którzy z nami pracują różnią się od siebie wiekiem, miejscem zamieszkania, sytuacją życiową, zainteresowaniami i jeszcze wieloma innymi cechami. Jest mało prawdopodobne, że trafimy w ich gust czy potrzeby, jeśli oferujemy jedynie dwa lub trzy świadczenia, nawet współfinansowane przez pracodawcę. W sytuacji gdy pozwalamy im na swobodny wybór benefitów, które są dla nich faktycznie atrakcyjne, szansa na satysfakcję i zadowolenie z programu benefitów zdecydowanie wzrasta.

Z całą pewnością korzystanie z systemu kafeteryjnego dla pracowników jest ogromnym ułatwieniem – benefity są dla nich dostępne przez cały czas (system kafeteryjny MyBenefit działa online i dostępny jest 24/7), a ich realizacja okazuje się niezwykle prosta. Wybierane benefity mają swój określony czas na wykorzystanie, nie trzeba więc robić tego od razu.

System kafeteryjny MyBenefit

system kafeteryjny - wybór benefitów dla pracownikaSystem kafeteryjny MyBenefit to takie właśnie – kompleksowe rozwiązanie dla pracodawców, chcących wprowadzić dodatkowe benefity dla pracowników. Zawiera szeroką ofertę benefitów, liczne funkcjonalności i raporty, a równocześnie jest łatwo dostępne i proste w obsłudze. Z tak przygotowanego narzędzia zadowolone będą obie strony – i firma, która chce przez benefity okazać pracownikom, że ich docenia, i pracownik, który rzeczywiście dostaje od pracodawcy to, co jest mu w tej chwili potrzebne lub uważa to za atrakcyjne i ciekawe. Dostawca systemu kafeteryjnego dba o jakość i dostępność benefitów, prawidłowe raportowanie i bezpieczny przepływ środków.

Systemy kafeteryjne w Polsce bardzo różnią się od siebie, szczególnie pod względem oferty benefitów i funkcjonalności dostępnych dla wszystkich ich użytkowników. Warto poświęcić chwilę na decyzję i wybrać taką platformę, która odpowie na nasze potrzeby i spełni oczekiwania pracowników.

Może Cię zainteresować też: