Akcja? Motywacja!

Kategoria: Aktualności, Employer Branding, Motywacja i zaangażowanie
Dodano: 20.08.2019

Nie od dziś wiadomo, że motywacja w pracy to klucz do sukcesu – osobistego, zespołu i firmy. O motywację trzeba dbać oraz w nią inwestować. Edukacja i rozrywka, dobre relacje, kultura pracy, benefity i uśmiechy. Sposobów jest wiele. Do akcji z sukcesem wkraczają pracodawcy!

Motywacja w pracy szczepionką na wypalenie

Chociaż termin „wypalenie zawodowe” nie jest nowy – o tym zjawisku mówi się już od lat 70-tych XX wieku – to jednak w ostatnich miesiącach znów pojawił się w rubrykach wielu gazet oraz w wydaniach wiadomości po obu stronach Atlantyku. Wszystko za sprawą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która umieściła wypalenie zawodowe w najnowszej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Wśród jego objawów wymienia się m.in. permanentne wyczerpanie, brak satysfakcji z pracy, negatywny stosunek do codziennych obowiązków, a także osób, z którymi się współpracuje. Nie jest to, co prawda, choroba, chociaż ma zły wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i karierę. Warto zatem „zaszczepić się”. Zastanowić się nad tym, jak wypaleniu zapobiec i przeciwdziałać, zanim zaprowadzi nas do gabinetu lekarskiego. Pomóc w tym może odpowiednia motywacja w pracy!

Motywacja to jasne zasady współpracy

O motywację pracowników warto zadbać od samego początku. Przewidzieć w pierwszych tygodniach lub miesiącach czas na to, aby poznali dobrze firmę oraz pozostałych członków zespołu, tak samo zasady pracy i kierowane wobec nich oczekiwania. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby pracownicy poczuli, że miejsce pracy kształtują ludzie tacy sami, jak oni. To ważne, by miejsce pracy charakteryzowało się  określoną kulturą pracy i współżycia, przy jednoczesnym zachowaniu przez pracowników własnych upodobań i przyzwyczajeń. Współcześnie pracodawca powinien uważnie słuchać opinii pracowników i zachęcać do ich wyrażania. Dawać poczucie, że mają one znaczenie, bez względu na zajmowane stanowisko.

Indywidualny tok motywowania

Wzrost motywacji w pracy, a co za tym idzie – satysfakcji z pracy, wynika też z indywidualnego podejścia do pracownika. Jednocześnie pracodawca, który stara się traktować każdego w szczególny sposób, poznać pracownika oraz jego talenty, to pracodawca świadomy możliwości całego zespołu, dzięki czemu może odpowiednio stymulować rozwój zatrudnionych. Inwestycja w motywację pracowników zawsze się zwraca. Nie tylko będą szczęśliwsi i zdrowsi, ale też bardziej oddani swojej pracy. Poza profesjonalnymi kursami warto otworzyć się także na pomysły podwładnych. Dzięki temu wzrośnie również ich poczucie wartości oraz sprawczości. Nie należy też bać się przekazywania odpowiedzialności, autonomii w podejmowaniu decyzji czy realizacji powierzonych zadań według niezależnych scenariuszy. Menedżer, który czuje, że obdarza się go zaufaniem i wierzy w jego zdolności, ma motywację do podejmowania coraz to nowszych i większych wyzwań.

Motywacja w pracy oparta na gratyfikacji

Na motywację w pracy ma też wpływ system gratyfikacji. Warto wziąć pod uwagę premie, dodatki i benefity, jednak to dobra relacja z pracownikiem, budowana w oparciu o zaufanie oraz sprawiedliwe rozliczanie z powierzonych mu zadań, podnosi efektywność i produktywność. Jak pokazują badania, dla wielu pracowników słowa uznania często znaczą nawet więcej, niż pieniądze. I nie ma znaczenia, czy sukces jest swoistym kamieniem milowym w projekcie, czy jedynie drobnym zwycięstwem w ciągu dnia. Chwalenie pracowników oraz uznawanie ich zasług za elementy składające się na powodzenie firmy świetnie tworzą zdrowe środowisko i wzmacniają motywację w pracy.

Gry motywacyjne

Oczywiście, w pracy lub po pracy można się wspólnie bawić, co również wpływa pozytywnie na motywację. Wyjazdy i gry integracyjne, imprezy okolicznościowe, benefity umożliwiające pracownikom odpoczynek i rozrywkę popularne są tak samo w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Odrobinę zabawy można także wprowadzić po prostu do agendy. Dla niektórych ważne są urodziny, dla innych osiągnięcia sportowe lub sukcesy odnoszone w zakresie swoich pasji. Warto znaleźć czas na to, aby wspólnie z pracownikami świętować to, co jest dla nich ważne. To nie tylko dowodzi, że pracodawca dba o swój zespół, ale też z zainteresowaniem uczestniczy w jego życiu osobistym.

Ucz się, ucz, bo motywacja to do potęgi klucz

Pracodawcy mogą wpływać na motywację w pracy na wiele różnych sposobów i wbrew pozorom nie zawsze chodzi o łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zabawy z pracą. Bardzo ważna w dzisiejszych czasach okazuje się edukacja, która przecież nie musi kończyć się wraz z otrzymaniem dyplomu uczelni wyższej, ani też kosztować tysięcy złotych, jak w przypadku studiów podyplomowych. Rozwój zawodowy, zatem podnoszenie kwalifikacji i kompetencji, to dziś priorytet i korzyść dla wielu osób, tak samo pracodawców, jak i pracowników. Jak więc motywować zespół, aby stale się rozwijał? Warto oferować możliwość dalszego kształcenia. Poznać aspiracje zawodowe zatrudnionych osób oraz ich zainteresowania, a następnie pomóc im zapisać się na wybrane zajęcia, zaproponować dodatkowy staż, zorganizować specjalne szkolenie czy warsztaty. Dzięki temu nie tylko wzrośnie wiedza pracowników, ale i ich przekonanie o wartości posiadanych umiejętności dla firmy.

Zgrany zespół to gwarancja motywacji do wspólnej pracy

Mówiąc o środowisku pracy, nie można zapomnieć, że to właśnie dobre relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikami mają wpływ na to, jak w danym miejscu czują się ludzie, jak podchodzą do codziennych wyzwań i jak radzą sobie z problemami. Ale komunikacja istotna jest też wewnątrz zespołu, dlatego należy pamiętać o team buildingu. Podobno przyjaźnie zawierane w pracy zwiększają poczucie przynależności. Jednak jeśli podwładni myślą o sobie wyłącznie jako o kolegach, to i tak powinni czuć się w swoim towarzystwie swobodnie, a jednocześnie znać swoją rolę i jej wagę. Dobre kontakty interpersonalne przekładają się na zbiorową motywację w pracy i udaną współpracę, w ramach której pracownicy mogą też wiele nauczyć się od siebie, bez względu na to, czy siedzą w jednym biurze, czy po dwóch stronach oceanu.

Motywacja potrzebna do szczęścia

Potrzeby pracowników są dziś stawiane prawie na równi z potrzebami pracodawców, ponieważ jedynie ich dobra współpraca może dać wymierne korzyści i doprowadzić do sukcesów obie strony. Motywacja jest zatem bardzo istotnym czynnikiem na każdym etapie zatrudnienia, także wtedy jeśli zatrudnienie w tej samej firmie trwa już od kilku lat. Przez cały ten czas warto więc nie tylko wyrażać oczekiwania, wyznaczać cele oraz zadania – sobie i innym, ale też próbować poznać i zaspokoić potrzeby – indywidualne i wspólne. Bo motywacja potrzebna jest do szczęścia nam wszystkim!

Może Cię zainteresować też: