Zamień 26 dni urlopu w wiele dni efektywnego wypoczynku

Czas na wypoczynek jest równie ważny jak czas spędzany w pracy, ale zdecydowanie bardziej wyczekiwany. Prawo do odpoczynku to świętość gwarantowana w Polsce przez Kodeks Pracy wszystkim zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, i – w zależności od stażu pracy – jest to 20 lub 26 pełnopłatnych dni urlopu. W USA i wielu innych krajach za dni wolne od pracy z powodu wyjazdów wakacyjnych nie przysługuje wynagrodzenie, a płatny urlop jest dodatkowym benefitem dla pracownika.

Wypoczynek to benefit?

benefit wakacjeSpecjaliści sugerują, by przynajmniej raz w roku spędzać na wakacjach pełne dwa tygodnie, bez przerwy. Taki urlop, nie zakłócony mailami czy telefonami z pracy, to czas na regenerację, odpoczynek, realizację swoich pasji i odkrywanie nowych miejsc. To także doskonała okazja, by zrobić coś wspólnie z bliskimi – przyjaciółmi czy rodziną – na co w codziennym pędzie nie ma już wolnej chwili czy po prostu siły. To wszystko zwiększy efektywność urlopu i pozwoli nam wrócić do pracy z potrzebną energią.

 

Zazwyczaj taki wypoczynek planujemy w na okres letni, gdy podróżom sprzyja pogoda, a dzieci mają w szkole przerwę od nauki. Plażowanie nad morzem, wyprawy w góry, rejs pod żaglami, czy wycieczka na tropikalną wyspę? Wybór zależy tylko do nas – chęci, fantazji i budżetu. Te najdłuższe w roku wakacje planujemy zazwyczaj z odpowiednim wyprzedzeniem, konsultując z przełożonym i zespołem termin, a z rodziną czy przyjaciółmi kierunek i formę pobytu. Pracodawcy coraz częściej wprowadzają udogodnienia dotyczące samego planowania czy wnioskowania o urlop – zamiast drukowana dokumentów i Excela proponują gotowe aplikacje lub zakładki w firmowym intranecie.

Efektywny wypoczynek – wykorzystaj dodatkowe dni wolne od pracy!

efektywne wakacje

Na dwutygodniowy wyjazd wykorzystamy 10 dni z płatnego urlopu. W teorii moglibyśmy takie wakacje organizować dwa razy w roku, w praktyce jednak pozostałe przysługujące dni wolne rozchodzą nam się gdzieś między majówką, a Bożym Narodzeniem i na koniec roku sami jesteśmy zaskoczeni, jak szybko przepadły.

Na szczęście na przestrzeni całego roku kalendarz sprzyja też krótkim wyjazdom – warto zaplanować połączenie przedłużonych weekendów z pozostałym nam po wakacjach urlopem. Szybki wypad w góry czy city break z przyjaciółmi to idealny sposób na odpoczynek od pracy o każdej porze roku. Wszystkie te wycieczki w połączeniu z głównym wyjazdem wakacyjnym dadzą nam w pełni efektywny urlop.

Rok 2019 roku daje nam sporo okazji do uzyskania dodatkowych dni wolnych od pracy:

  • Święto Pracy (1 maja) wypada w środę, a Święto Konstytucji 3 Maja w piątek. Jeżeli na czwartek 2 maja weźmiemy urlop, będziemy odpoczywać 5 dni bez przerwy;
  • Ze względu na bliskość Wielkanocy i majówki warto rozważyć urlop w dniach 20-30 kwietnia oraz 2 maja i w ten sposób zyskać aż 16 dni wolnego!
  • Urlop w piątek 21 czerwca pozwoli nam cieszyć się 4-dniowym długim weekendem ze względu na czwartkowe Boże Ciało;
  • Podobnie wypada Święto Wojska Polskiego – urlop w dniu 16 sierpnia pozwoli nam odpocząć przez 4 dni;
  • Wigilia Bożego Narodzenia w tym roku będzie we wtorek – wykorzystując trzy dni urlopu (w poniedziałek, wtorek i piątek) możemy świętować przez cały tydzień!

Wakacje jako benefit dla pracowników?

Troska o wypoczynek załogi powinna być dla pracodawców równie ważna jak właściwe warunki pracy. Dlatego wielu z nich decyduje się na współfinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla pracowników i ich rodzin. O takim celu wydatkowania środków mówi nawet ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych! Stąd dobrze znane  wczasy pod gruszą, dofinansowanie do kolonii i obozów dla dzieci czy nawet własne zakładowe ośrodki wypoczynkowe.

 

Dobrze zaplanowane wakacje pozwolą wypocząć, nawet jeśli trwają tylko kilka dni. Kluczowy jest pomysł i dobra organizacja. Planując podróż z odpowiednim wyprzedzeniem mamy szansę skorzystać z lepszych ofert cenowych, a to pozwoli zrealizować jeszcze więcej pomysłów. Wygodnie jest też zarezerwować hotel i wszystkie dodatkowe atrakcje w jednym miejscu. Jeśli w dodatku część naszego wyjazdu możemy zorganizować w ramach benefitów pozapłacowych, to i domowy budżet pomieści więcej atrakcji.

Efektywny i pełen atrakcji wypoczynek na długo pozostanie w pamięci naszych pracowników. Dlatego będzie też jednym z najbardziej docenianych benefitów! Nie wiesz jak wesprzeć pracowników w organizacji urlopu? Umów się na prezentację i sprawdź wakacyjne benefity dostępne w Kafeterii MyBenefit.

Może Cię zainteresować też: