Wczasy pod gruszą 2.0

Wczasy pod gruszą to wciąż bardzo popularna w Polsce forma wydatkowania środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wyjazd wakacyjny jest dużym obciążeniem dla każdego budżetu domowego, a dofinansowanie od pracodawcy realnie zwiększa możliwości zakupowe pracowników. Dlatego wielu z nich pyta o taką formę świadczeń, a pracodawcy chętnie je realizują.

Wczasy pod gruszą – ulubiony benefit pracowników?

Przypomnijmy – dodatek finansowy na „wczasy pod gruszą” to dopłata do 14-dniowych wakacji, która może zostać wykorzystana na rzecz wczasów zorganizowanych samodzielnie lub przez podmioty zewnętrzne. Oczywiście pod warunkiem, że z wypoczynku korzysta pracownik lub członkowie jego rodziny.

Co ważne, ten rodzaj świadczenia jest całkowicie zwolniony ze składek ZUS, a z podatku PIT do kwoty 1000 PLN (wyjątkiem są zorganizowane wakacje dla dzieci, za które dofinansowanie jest całkowicie zwolnione z podatku dochodowego). Wysokość dofinansowania jest zależna od wartości dochodów na osobę w rodzinie pracownika i określa ją dokładnie regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych u każdego pracodawcy.

Rozliczanie dofinansowania do wakacji

Choć stosowane od wielu lat, wczasy pod gruszą tak naprawdę nie są wygodne w rozliczaniu ani dla pracownika ani dla pracodawcy. Procedura okazuje się dość skomplikowana – w pierwszej kolejności należy wyliczyć wysokość należnego wsparcia dla każdego pracownika. By zwiększyć wysokość dofinansowania niektórzy pracodawcy decydują się na wypłacanie świadczenia co drugi rok, za to w wysokości dwóch wypłat (np. zamiast przekazywać po 500 PLN w 2017 i 2018 roku przedsiębiorstwo wypłaciło Janowi Kowalskiemu 1000 PLN w 2018. Kolejne dofinansowanie Jan Kowalski otrzyma w 2020 roku).

wczasy pod gruszą w nowoczesnym wydaniuJeśli pozwala na to regulamin ZFŚS środki zostaną przekazane pracownikowi jeszcze przed wyjazdem na urlop. W praktyce oznacza to, że niektórzy pracownicy nie wykorzystają otrzymanych pieniędzy na wakacyjny wyjazd i wypoczynek, a czas wolny spędzą w domu, np. przeprowadzając remont… W rezultacie zamiast wypoczęci i zrelaksowani po urlopie, do pracy wrócą prawdopodobnie zmęczeni i znudzeni. Dlatego w większości przypadków pracodawcy wymagają przedstawienia właściwego dokumentu, na podstawie którego dokonana zostanie wypłata – może to być rachunek z hotelu, faktura za zorganizowane wczasy czy dowód wpłaty za kolonie dla dziecka.

W obu przypadkach realizacja świadczenia wymaga złożenia przez pracownika odpowiedniego wniosku, a środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Często problematyczne jest również rozliczenie wyjazdu, który co prawda odbędzie się w przyszłym roku, ale został zaplanowany i zarezerwowany w bieżącym. To duże ograniczenie dla pracownika, który chciałby skorzystać z ofert typu „first minute” czy wyjazdów organizowanych zimą..

Wczasy pod gruszą w wersji 2.0

Jeśli firma decyduje się na zarządzanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych za pomocą kafeterii, dystrybucja tych środków – ich późniejsze rozliczenie i realizacja przez pracownika – stają się dużo łatwiejsze. W ramach Kafeterii pracodawca przydziela pracownikom odpowiednią pulę środków – zgodnie z wewnętrznym regulaminem, grupą dochodowości i innymi zasadami, które wpływają na wysokość finansowania. Pracownik mający dostęp do Kafeterii samodzielnie dysponuje tymi środkami i nie musi dodatkowo rozliczać się z pracodawcą ani dostarczać żadnych dokumentów księgowych.

benefity pozapłacowe dla rodzinJeśli pracownik zdecyduje się na pobyt wakacyjny w Polsce, może wybierać w Kafeterii spośród ofert 1800 zróżnicowanych obiektów turystycznych – od domków kempingowych, przez ośrodki wczasowe aż po cztero- i pięciogwiazdkowe hotele SPA. Za pośrednictwem Kafeterii może opłacić wakacje w wybranym miejscu dla całej rodziny i w najbardziej dogodnym dla siebie terminie. Może wykorzystać środki od pracodawcy na opłacenie samej zaliczki, albo po prostu części kosztów pobytu.

Oprócz tego w Kafeterii znajdzie mnóstwo atrakcji i pomysłów na spędzanie wolnego czasu w wybranej przez siebie destynacji – od basenów czy parków linowych aż po muzea i parki rozrywki. To świetny pomysł nie tylko na wakacje czy ferie zimowej, ale przede wszystkim na krótkie – kilkudniowe czy weekendowe wypady w góry lub do innego miasta. Ogromną popularnością cieszą się ostatnio tzw. city break – kulturalno-rozrywkowe wycieczki do Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Poznania.

wczasy pod gruszą wyjazdy zagraniczne

Zainteresowani ofertą wczasów i wyjazdów zagranicznych mogą liczyć na bogatą ofertę trzech z największych biur podroży w Polsce. Wśród propozycji MyBenefit dostępne są także ciekawe kolonie i obozy tematyczne dla najmłodszych, prowadzone przez sprawdzonych organizatorów. Rezerwacji wyjazdu czy pobytu można dokonać z dużym wyprzedzeniem, opłacając od razu całość lub tylko część kosztów. W każdej chwili pracownik może dopłacić do wybranej formy wypoczynku z prywatnych pieniędzy – online, dokładnie tak, jak przy zakupach w sklepie internetowym.

Wypoczynek pracownika i spokój pracodawcy

Wygoda korzystania z Kafeterii i swoboda wyboru miejsca czy formy wakacji, to ogromny przywilej dla pracowników. Pracodawcy natomiast daje gwarancję, że środki przekazane pracownikowi z myślą o jego wypoczynku zostaną dokładnie na to wykorzystane. Oprócz tego Kafeteria spełnia wszystkie wymagania wynikające z regulaminu ZFŚS – możemy podzielić pracowników na odpowiednie grupy i w prosty sposób przekazywać im odpowiednią pulę środków, uzależniając wysokość dofinansowania od ich zarobków, stażu pracy czy ilości dzieci. Spełnia też wymóg sprawiedliwego i równego dostępu do Funduszu dla wszystkich pracowników. A równocześnie zdejmuje z działu Kadr czy HR żmudną pracę związaną z przyjmowaniem wniosków, naliczaniem dofinansowania i rozliczaniem dokumentów dostarczonych przez pracowników.

Dowiedz się jak działa Kafeteria i wprowadź w swojej firmie wczasy pod gruszą w wersji 2.0!

Może Cię zainteresować też: