Wczasy pod gruszą 2.0

Kategoria: Benefity, Benefity dla pracowników, Motywacja i zaangażowanie
Dodano: 05.07.2018

Wczasy pod gruszą – ulubiony benefit pracowników?

Wczasy pod gruszą to wciąż bardzo popularna w Polsce forma wydatkowania środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wyjazd wakacyjny jest dużym obciążeniem dla każdego budżetu domowego, a dofinansowanie od pracodawcy realnie zwiększa możliwości zakupowe pracowników. Dlatego wielu z nich pyta o taką formę świadczeń, a pracodawcy chętnie je realizują.

Przypomnijmy – dopłata do 14-dniowych wakacji może zostać wykorzystana na rzecz wczasów zorganizowanych samodzielnie lub przez podmioty zewnętrzne pod warunkiem, że z wypoczynku korzysta pracownik lub członkowie jego rodziny. Co ważne, ten rodzaj świadczenia jest całkowicie zwolniony ze składek ZUS, a z podatku PIT do kwoty 1000 PLN (wyjątkiem są zorganizowane wakacje dla dzieci, za które dofinansowanie jest także całkowicie zwolnione z podatku dochodowego). Wysokość dofinansowania jest zależna od wartości dochodów na osobę w rodzinie pracownika i określa ją dokładnie regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych u każdego pracodawcy.

Rozliczanie dofinansowania do wakacji

Choć stosowane od wielu lat wczasy pod gruszą tak naprawdę nie są wygodne ani dla pracownika ani dla pracodawcy. W pierwszej kolejności należy wyliczyć wysokość należnego wsparcia dla każdego pracownika. By zwiększyć wysokość dofinansowania niektórzy pracodawcy decydują się na wypłacanie świadczenia co drugi rok, za to w wysokości dwóch wypłat (np. zamiast przekazywać po 500 PLN w 2016 i 2017 roku przedsiębiorstwo wypłaca Janowi Kowalskiemu 1000 PLN w 2017. Kolejne dofinansowanie Jan Kowalski otrzyma w 2019 roku.).

Jeśli pozwala na to regulamin ZFŚS środki zostaną przekazane pracownikowi jeszcze przed wyjazdem na urlop. W praktyce oznacza to, że niektórzy pracownicy nie wykorzystają otrzymanych pieniędzy na wakacyjny wyjazd i wypoczynek, a czas wolny spędzą w domu, np. przeprowadzając remont. W rezultacie, zamiast wypoczęci i zrelaksowani po urlopie, do pracy wrócą prawdopodobnie zmęczeni i znudzeni. Dlatego w większości przypadków pracodawcy wymagają przedstawienia właściwego dokumentu, na podstawie którego dokonana zostanie wypłata – rachunek z hotelu, faktura za zorganizowane wczasy czy dowód wpłaty za kolonie dla dziecka.

W obu przypadkach realizacja świadczenia wymaga złożenia przez pracownika odpowiedniego wniosku, a środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Często problematyczne jest również rozliczenie wyjazdu, który co prawda odbędzie się w przyszłym roku, ale został zaplanowany i zarezerwowany w bieżącym. To duże ograniczenie dla pracownika, który chciałby skorzystać z ofert typu „first minute” czy wyjazdów organizowanych zimą.

Wczasy pod gruszą w wersji 2.0

Jeśli firma decyduje się na zarządzanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych za pomocą kafeterii, dystrybucja tych środków – ich późniejsze rozliczenie i realizacja przez pracownika – stają się dużo łatwiejsze. W ramach Kafeterii pracodawca przydziela pracownikom odpowiednią pulę środków – zgodnie z wewnętrznym regulaminem, grupą dochodowości lub innymi zasadami, które wpływają na wysokość finansowania. Pracownik mający dostęp do Kafeterii samodzielnie dysponuje tymi środkami i nie musi dodatkowo rozliczać się z pracodawcą ani dostarczać dokumentów księgowych.

Jeśli pracownik zdecyduje się na pobyt wakacyjny w Polsce, może wybierać w Kafeterii spośród ponad 1700 zróżnicowanych obiektów turystycznych – od domków kempingowych, przez ośrodki wczasowe aż po cztero- i pięciogwiazdkowe hotele SPA. Zainteresowani ofertą wczasów czy wyjazdów zagranicznych mogą liczyć na bogatą ofertę trzech z największych biur podroży w Polsce. Wśród propozycji MyBenefit dostępne są także ciekawe kolonie i obozy tematyczne dla najmłodszych, prowadzone przez sprawdzonych organizatorów.

Zgromadzone w Kafeterii środki można wykorzystać także na krótkie – kilkudniowe czy weekendowe wypady w góry lub do innego miasta, korzystając przy okazji z innych ofert, możliwych do opłacenia z dodatkowych pieniędzy od pracodawcy. Ogromną popularnością cieszą się ostatnio tzw. city break – kulturalno-rozrywkowe wycieczki do Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Poznania.

Rezerwacji wyjazdu czy pobytu można dokonać z dużym wyprzedzeniem, opłacając od razu całość lub tylko część kosztów. W każdej chwili pracownik może dopłacić do wybranej formy wypoczynku z prywatnych pieniędzy – online, dokładnie tak, jak przy zakupach w sklepie internetowym.

Może Cię zainteresować też: