Najlepszy benefit po pracy – odpocznij! Tak jak lubisz!

Kategoria: Aktualności, Benefity, Benefity dla pracowników
Dodano: 10.12.2019

Warsztaty z efektywnego zarządzania czasem wolnym stają się coraz bardziej popularne, bo jak się okazuje, nie potrafimy odpoczywać. A to właśnie relaks, na który składają się rozwój zainteresowań i aktywność fizyczna, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie dlatego powinien być numerem jeden jako benefit po pracy!

Aby rzeczywiście odpocząć, należy przede wszystkim spróbować zapomnieć o pracy po wyjściu z biura. Nie jest to łatwe i wbrew pozorom, problem ten dotyka wielu osób. Z badań wynika, że ponad połowa z nas nie potrafi się zrelaksować, ponieważ w czasie wolnym nadal myślimy o bieżących zadaniach czy niedokończonych sprawach. Przyznajemy się też do tego wprost: co piąta osoba martwi się pracą regularnie i denerwuje się, kiedy nie może przestać, mimo starań lub innych obowiązków.

Brak odpowiedniego, czyli efektywnego odpoczynku, a także nieumiejętne odkładanie służbowych spraw na kolejny dzień roboczy, ma natomiast bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko powoduje, że czujemy się permanentnie zmęczeni, czy mamy zły nastrój, wywołuje również problemy ze snem oraz choroby serca. Chociaż zbyt wiele pracy lub stresu daje podobne efekty, coraz częściej mówi się o tym, że to my sami często jesteśmy winni swojemu złemu samopoczuciu.

Odpoczynek w pracy

Fizjoterapeuci i lekarze radzą, aby raz na godzinę wstać, jeśli siedzimy przy biurku, przejść się, nawet wzdłuż korytarza, porozmawiać z kimś, odetchnąć świeżym powietrzem, jeśli to możliwe. W ten sposób pozwolimy odpocząć naszemu ciału, ale też umysłowi. Ważna jest także zmiana miejsca. Aby na chwilę chociaż zapomnieć o bieżących sprawach, trzeba odejść od biurka i wyjść z pomieszczenia, w którym pracujemy. Jeśli mamy czas na posiłek, powinniśmy zjeść go w pokoju socjalnym, kuchni albo poza biurem.

Żeby nie myśleć o pracy w domu, na koniec dnia dobrze jest mieć poczucie, że wykonaliśmy powierzone nam zadania. Warto zatem stawiać sobie realne cele, oczywiście, jeśli nie gonią nas terminy, wyznaczać priorytety, komponować listy zadań.Pozwoli nam to na wyjście z pracy bez poczucia niedopełnienia obowiązków.

 

Benefit po pracy – wybierz najlepszy dla siebie

Przeżywaj – tak jak lubisz!

W odciąganiu myśli od pracy zdecydowanie pomaga rozwijanie zainteresowań i hobby, pasji i talentów. To pomoże nam odpocząć, ale też rozwinąć kreatywność, podnieść samoocenę i wzmocnić motywację. Liczne badania wskazują, że istnieje związek pomiędzy sztuką a zdrowiem: zaangażowanie w twórczość artystyczną zmniejsza poziom stresu, niepokój i lęk oraz tzw. huśtawki nastroju. Oprócz tego ludzie, którzy wykonują aktywności wymagające kreatywności, mają częściej pozytywne nastawianie, a także chętniej pracują w zespołach i pomagają innym.

Bądź aktywny – tak jak lubisz!

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych pomysłów na benefit po pracy – poprawia samopoczucie, wpływa na redukcję stresu, kondycję i zdrowie. Niby to oczywiste, ale często zapominamy jak ważny, szczególnie przy siedzącym trybie życia, jest sport. Ćwicząc, pobudzamy krążenie i dotleniamy mózg, wzmacniamy mięśnie, korygujemy wady postawy, spalamy kalorie i odstresowujemy się. Jeśli robimy to regularnie, poprawiamy również koncentrację i pamięć, a gdy towarzyszy temu zaangażowanie, uczymy się dyscypliny. O tym, że będziemy po prostu czuć się lepiej i lepiej wyglądać, w związku z czym wzrośnie nasza pewność siebie i samoocena, chyba nie trzeba przypominać?

Rozwijaj się – tak jak lubisz!

Założyciel Microsoft Bill Gates czyta pięćdziesiąt książek rocznie, czyli jedną na tydzień. Elon Musk, prezes przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego SpaceX, podobno to właśnie z książek nauczył się, jak budować rakiety. Czytając, poznajemy świat bez wychodzenia z domu, a jego granice wytyczamy sami jedynie swoimi zainteresowaniami. Spośród praktycznych umiejętności, które wówczas kształtujemy, można wymienić chociażby rozwój zdolności komunikacyjnych, czyli np. łatwość formułowania argumentów. Relaks z książką wieczorem to także wspaniały trening dla wyobraźni i kreatywności.

Spokój – najbardziej pożądany benefit po pracy

Co jeszcze warto robić po godzinach pracy, aby nie tylko odpocząć, ale też rozwinąć się i po prostu ciekawie spędzić czas? Przede wszystkim wyłączyć urządzenia mobilne albo przynajmniej je wyciszyć. Osoby, które mieszkają w miastach, powinny pamiętać o czasie spędzanym w naturze. Nawet jeśli nie można w każdy weekend wyjechać w góry albo na wieś, na pewno można znaleźć godzinę na to, aby udać się na spacer do parku. Kontakt z przyrodą uspokaja, ale też jest dobry dla naszego zdrowia. Możliwość odetchnięcia świeżym powietrzem i wystawienia twarzy do słońca, wydaje się nieoceniona dla ludzi, którzy większość czasu spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach i sztucznym oświetleniu.

Aby móc efektywnie i z sukcesem pracować, trzeba nauczyć się odpoczywać. Niby sposobów jest wiele i są one sprawdzone od lat, ale warto, zwłaszcza dziś, uzmysłowić sobie, że nic tak nie regeneruje, jak czytanie, spacerowanie, uprawianie sportu czy rozwijanie pasji. Dobrze zaplanowany dzień, to nie tylko profesjonalnie sporządzona agenda, a także pomysły na to, co można robić w czasie wolnym. Dbajmy o nasze zdrowie i samopoczucie. Dbajmy o siebie!

Może Cię zainteresować też: