Zmotywowany zespół – firmowy cel na nowy rok!

Nowy rok to czas na „nowe otwarcie” nie tylko dla ludzi, ale też wielu firm! Plany i budżety zakładane są zwykle na rok kalendarzowy z góry. Związane są z tym również inne cele, ważne dla całej organizacji. Jednym z nich jest taka praca z ludźmi, by zaangażowali się w realizację planu i dali z siebie wszystko. Zmotywowany zespół to podstawa efektywnych działań. Dlatego dziś prezentujemy przewodnik po motywacji pracowników – gotowe rozwiązania i wskazówki, które sprawdzą się w każdej firmie.

Zmotywowany zespół to zadowoleni pracownicy. Wspieraj ich postanowienia!

zmotywowany zespół wsparcie postanowień pracowików mybenefit Nasze noworoczne postanowienia nie różnią się od siebie za bardzo. Jednym z najpopularniejszych jest dążenie do lepszej kondycji fizycznej, a dzięki temu bycie zdrowym. Idą za tym możliwość pochwalenia się ładniejszą figurą i dobre samopoczucie. Wsparcie pracowników w utrzymaniu zdrowego stylu życia jest bardzo ważne! Dzięki niemu wzrasta produktywność i efektywność ich pracy, ale także poczucie, że są dla firmy istotni.

W realizacji takich postanowień z pomocą pracodawcom i pracownikom idą benefity, takie jak karta Multisport lub Benefit Lunch. Pierwsza wspiera aktywność fizyczną (choć warto pamiętać, że program MultiSport to nie tylko wejścia na siłownię!). Druga pomaga w regularnym i zdrowym odżywianiu w czasie pracy. Równocześnie i pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do samodzielnego przygotowania posiłków. Zamiast stać w kuchni można wyjść na zajęcia sportowe…

Działania pracodawcy, który rozumie i wspiera swoich pracowników, bezpośrednio przekładają się na zmotywowany zespół i jego zaangażowanie.

Sprawne zarządzanie czasem

zmotywowany zespół planowanie mybenefitTempo naszego życia zdecydowanie rośnie! Nieustannie próbujemy odnaleźć się wśród terminów i miejsc spotkań, goniących nas deadline’ów, niezapowiedzianych dodatkowych zadań i angażujących projektów. Czasem jest to wizyta z dzieckiem u dentysty, a innym razem zastępstwo za koleżankę w pracy. Jednak oprócz realizacji wszystkich obowiązków ważne jest, by zorganizować także czas dla siebie.

Jak zatem zarządzać czasem swoim i swoich pracowników, by nie oszaleć i zrobić wszystko, co zostało zaplanowane? Niektórym to zadanie ułatwiają mobilne aplikacje, innym papierowe kalendarze i listy zadań, a jeszcze inni zapisują się na specjalne szkolenia. Jedno jest pewne – w umiejętność dobrego zarządzania czasem warto inwestować. Pozwala nam utrzymać kontrolę nad całym życiem, a dzięki temu eliminuje wiele stresujących sytuacji i wzmacnia komfort psychiczny.

Coraz popularniejsze stają się również warsztaty na temat work & life balance, które uczą, jak osiągnąć równowagę  pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. O taką równowagę warto dbać, by czuć się spełnionym w obu obszarach. Dobrze jest pilnować, by pracę kończyć w wyznaczonych godzinach i zostawiać za drzwiami biura, a po godzinach poświęcać czas swoim bliskim. Rozwijać zainteresowania, ćwiczyć i uczyć się, a przede wszystkim – odpoczywać.

Zmotywowany zespół to dobrze zarządzani ludzie

zmotywowany zespół zarządzanie pracą mybenefitTak, jak rozwijają się technologia i medycyna, tak i my w codziennej pracy możemy starać się o usprawnienia i ułatwienia. Wprowadzanie takich innowacji warto zacząć od podstaw – weryfikacji i aktualizacji opisu stanowisk i zadań realizowanych przez pracowników. To pomoże ocenić, kto ma pracy za dużo, a kto mógłby przyjąć dodatkowe obowiązki. Może się też okazać, że wśród pracowników są osoby, których kwalifikacje się zmieniły – warto przewidzieć dla nich nowe projekty, albo nawet awans. Na pewno docenią poświęconą uwagę i dostrzeżenie ich kompetencji przez pracodawcę.

Warto też przyjrzeć się wszystkim narzędziom, które mogłyby uprosić nasze codzienne zadania, usprawnić komunikację z pracownikami czy zarządzanie projektami, prowadzonymi między zespołami. Dobrze jest zweryfikować użyteczność programów wprowadzonych wcześniej – może niektóre z nich przestały być wykorzystywane i należy je wymienić lub dopracować kwestię szkolenia i wdrażania pracowników?

Raz na jakiś czas warto także wstać od komputera, by po prostu porozmawiać z ludźmi. To oni najlepiej wiedzą, co najbardziej przeszkadza im w efektywnej pracy. Niektórzy z nich mogą potrzebować dodatkowych szkoleń lub wsparcia bardziej doświadczonych kolegów. Inni mają już w głowie gotowe rozwiązania na różne firmowe problemy, jednak nikt do tej pory ich nie wysłuchał.

Zmotywowany zespół z misją

zmotywowany zespół z misjąCoraz rzadziej pracujemy tylko dla pieniędzy. Tym, co naprawdę napędza nas do działania, jest poczucie sensu i realizacji misji niezwiązanej z wynikiem finansowym firmy. Jednym z trendów, które mogą pomóc nam zespolić i zmotywować zespół, jest wspólna troska o środowisko. Bez względu na to, co sądzimy na temat globalnego ocieplenia, bycie eko opłaca się wszystkim.

Im mniej drukujemy, tym lepiej dla lasów i naszych portfeli. Oprócz tego możemy wykorzystać papier z recyclingu, a kartki zadrukowane z jednej strony mogą posłużyć do robienia notatek. Pamiętając o wyłączaniu urządzeń i światła, zużyjemy mniej energii i zapłacimy niższy rachunek. Kiedy latem korzystamy z klimatyzacji nie otwierajmy okien i drzwi. Zimą, gdy z kolei grzeją kaloryfery, a chcemy przewietrzyć, zróbmy to szybko. Odsłaniajmy okna, póki świeci słońce – jego światło jest dla naszych oczu zdrowsze od sztucznego oświetlenia.  Kupujmy energooszczędne żarówki. Oszczędzajmy wodę, podobnie jak w domu, myjąc ręce lub naczynia. Zapytajmy pracowników o ich pomysły na proekologiczne inicjatywy!

 

Podobno aż 80% z nas nie dotrzymuje noworocznych postanowień. Jednak firmy nie mogą sobie na to pozwolić – plany i budżety na koniec roku muszą zostać wykonane. Wspierajmy ich realizację oddziałując pozytywnie na ludzi, którzy mają na nie wpływ! Nawet, jeśli niektóre sposoby na budowanie zmotywowanego zespołu nie są oczywiste.