Zmotywowany zespół – firmowy cel na nowy rok!

Nowy rok to czas na „nowe otwarcie” nie tylko dla ludzi, ale też wielu firm! Plany i budżety zakładane są zwykle na rok kalendarzowy z góry. Związane są z tym również inne cele, ważne dla całej organizacji. Jednym z nich jest taka praca z ludźmi, by zaangażowali się w realizację planu i dali z siebie wszystko. Zmotywowany zespół to podstawa efektywnych działań. Dlatego dziś prezentujemy przewodnik po motywacji pracowników – gotowe rozwiązania i wskazówki, które sprawdzą się w każdej firmie.

Zmotywowany zespół to zadowoleni pracownicy. Wspieraj ich postanowienia!

zmotywowany zespół wsparcie postanowień pracowików mybenefit Nasze noworoczne postanowienia nie różnią się od siebie za bardzo. Jednym z najpopularniejszych jest dążenie do lepszej kondycji fizycznej, a dzięki temu bycie zdrowym. Idą za tym możliwość pochwalenia się ładniejszą figurą i dobre samopoczucie. Wsparcie pracowników w utrzymaniu zdrowego stylu życia jest bardzo ważne! Dzięki niemu wzrasta produktywność i efektywność ich pracy, ale także poczucie, że są dla firmy istotni.

W realizacji takich postanowień z pomocą pracodawcom i pracownikom idą benefity, takie jak karta Multisport lub Benefit Lunch. Pierwsza wspiera aktywność fizyczną (choć warto pamiętać, że program MultiSport to nie tylko wejścia na siłownię!). Druga pomaga w regularnym i zdrowym odżywianiu w czasie pracy. Równocześnie i pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do samodzielnego przygotowania posiłków. Zamiast stać w kuchni można wyjść na zajęcia sportowe…

Działania pracodawcy, który rozumie i wspiera swoich pracowników, bezpośrednio przekładają się na zmotywowany zespół i jego zaangażowanie.

Sprawne zarządzanie czasem

zmotywowany zespół planowanie mybenefitTempo naszego życia zdecydowanie rośnie! Nieustannie próbujemy odnaleźć się wśród terminów i miejsc spotkań, goniących nas deadline’ów, niezapowiedzianych dodatkowych zadań i angażujących projektów. Czasem jest to wizyta z dzieckiem u dentysty, a innym razem zastępstwo za koleżankę w pracy. Jednak oprócz realizacji wszystkich obowiązków ważne jest, by zorganizować także czas dla siebie.

Jak zatem zarządzać czasem swoim i swoich pracowników, by nie oszaleć i zrobić wszystko, co zostało zaplanowane? Niektórym to zadanie ułatwiają mobilne aplikacje, innym papierowe kalendarze i listy zadań, a jeszcze inni zapisują się na specjalne szkolenia. Jedno jest pewne – w umiejętność dobrego zarządzania czasem warto inwestować. Pozwala nam utrzymać kontrolę nad całym życiem, a dzięki temu eliminuje wiele stresujących sytuacji i wzmacnia komfort psychiczny.

Coraz popularniejsze stają się również warsztaty na temat work & life balance, które uczą, jak osiągnąć równowagę  pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. O taką równowagę warto dbać, by czuć się spełnionym w obu obszarach. Dobrze jest pilnować, by pracę kończyć w wyznaczonych godzinach i zostawiać za drzwiami biura, a po godzinach poświęcać czas swoim bliskim. Rozwijać zainteresowania, ćwiczyć i uczyć się, a przede wszystkim – odpoczywać.

Zmotywowany zespół to dobrze zarządzani ludzie

zmotywowany zespół zarządzanie pracą mybenefitTak, jak rozwijają się technologia i medycyna, tak i my w codziennej pracy możemy starać się o usprawnienia i ułatwienia. Wprowadzanie takich innowacji warto zacząć od podstaw – weryfikacji i aktualizacji opisu stanowisk i zadań realizowanych przez pracowników. To pomoże ocenić, kto ma pracy za dużo, a kto mógłby przyjąć dodatkowe obowiązki. Może się też okazać, że wśród pracowników są osoby, których kwalifikacje się zmieniły – warto przewidzieć dla nich nowe projekty, albo nawet awans. Na pewno docenią poświęconą uwagę i dostrzeżenie ich kompetencji przez pracodawcę.

Warto też przyjrzeć się wszystkim narzędziom, które mogłyby uprosić nasze codzienne zadania, usprawnić komunikację z pracownikami czy zarządzanie projektami, prowadzonymi między zespołami. Dobrze jest zweryfikować użyteczność programów wprowadzonych wcześniej – może niektóre z nich przestały być wykorzystywane i należy je wymienić lub dopracować kwestię szkolenia i wdrażania pracowników?

Raz na jakiś czas warto także wstać od komputera, by po prostu porozmawiać z ludźmi. To oni najlepiej wiedzą, co najbardziej przeszkadza im w efektywnej pracy. Niektórzy z nich mogą potrzebować dodatkowych szkoleń lub wsparcia bardziej doświadczonych kolegów. Inni mają już w głowie gotowe rozwiązania na różne firmowe problemy, jednak nikt do tej pory ich nie wysłuchał.

Zmotywowany zespół z misją

zmotywowany zespół z misjąCoraz rzadziej pracujemy tylko dla pieniędzy. Tym, co naprawdę napędza nas do działania, jest poczucie sensu i realizacji misji niezwiązanej z wynikiem finansowym firmy. Jednym z trendów, które mogą pomóc nam zespolić i zmotywować zespół, jest wspólna troska o środowisko. Bez względu na to, co sądzimy na temat globalnego ocieplenia, bycie eko opłaca się wszystkim.

Im mniej drukujemy, tym lepiej dla lasów i naszych portfeli. Oprócz tego możemy wykorzystać papier z recyclingu, a kartki zadrukowane z jednej strony mogą posłużyć do robienia notatek. Pamiętając o wyłączaniu urządzeń i światła, zużyjemy mniej energii i zapłacimy niższy rachunek. Kiedy latem korzystamy z klimatyzacji nie otwierajmy okien i drzwi. Zimą, gdy z kolei grzeją kaloryfery, a chcemy przewietrzyć, zróbmy to szybko. Odsłaniajmy okna, póki świeci słońce – jego światło jest dla naszych oczu zdrowsze od sztucznego oświetlenia.  Kupujmy energooszczędne żarówki. Oszczędzajmy wodę, podobnie jak w domu, myjąc ręce lub naczynia. Zapytajmy pracowników o ich pomysły na proekologiczne inicjatywy!

 

Podobno aż 80% z nas nie dotrzymuje noworocznych postanowień. Jednak firmy nie mogą sobie na to pozwolić – plany i budżety na koniec roku muszą zostać wykonane. Wspierajmy ich realizację oddziałując pozytywnie na ludzi, którzy mają na nie wpływ! Nawet, jeśli niektóre sposoby na budowanie zmotywowanego zespołu nie są oczywiste.

Może Cię zainteresować też: