Wyzwania współczesnego rekrutera – rekrutacja pracowników w branży IT

Branża informatyki i technologii uważana jest za wyjątkowo atrakcyjną pod kątem zarobków i rozwoju. Dla młodych, dopiero rozpoczynających karierę, to bardzo łakomy kąsek. Dla rekruterów zaś wyzwanie, bowiem rekrutacja pracowników w IT wygląda nieco inaczej niż zazwyczaj – kandydaci mają mocno sprecyzowane wymagania i zwracają uwagę na bardzo konkretne kwestie. Skupiają się przede wszystkim na przebiegu procesu rekrutacji oraz warunkach późniejszej pracy i to na ich podstawie kandydaci decydują się (bądź nie) na podjęcie pracy w danej firmie. W razie porażki zwykle nie dają firmie drugiej szansy!

Must have procesu rekrutacji pracowników w branży IT

Aby ogłoszenie rekrutacyjne przyciągnęło uwagę kandydatów z branży IT musi zawierać bardzo szczegółowe i konkretne informacje. Opis stanowiska powinien uwzględniać technologie, które będą stosowane w codziennej pracy oraz to wszystko, co jest w firmie nieszablonowe lub daje pracownikom możliwość rozwoju. Kluczowe w ogłoszeniu rekrutacyjnym są tzw. widełki finansowe, w ramach których mieści się proponowane wynagrodzenie. Nie każdy pracodawca chce publikować takie informacje. Trzeba jednak pamiętać, że ich brak stanowczo zmniejsza popularność ogłoszenia, a w związku z tym szanse na aplikacje ciekawych kandydatów.

Ogromna konkurencja wśród pracodawców i dynamiczne tempo rekrutacji generują konieczność przekazywania kandydatom błyskawicznego feedbacku. Ludzie z branży IT zwykle biorą udział w kilku rekrutacjach jednocześnie, a równocześnie pracują dla dotychczasowego pracodawcy. Dlatego decyzję o zatrudnieniu należy podjąć i przekazać natychmiast – brak informacji zwrotnej najprawdopodobniej poskutkuje wybraniem przez kandydata innej oferty. Jeśli chcemy podziękować za udział w rekrutacji bez oferowania stanowiska, feedback powinien być być konstruktywny i zawierać informacje na temat dobrych stron przeprowadzonej rozmowy oraz tych słabszych – po to, aby kandydat wiedział nad czym może pracować, by w przyszłości osiągnąć lepsze rezultaty. I po to, by chciał jeszcze z nami rozmawiać gdy za kilka lat znów spotkamy się w procesie rekrutacji, co wbrew pozorom jest bardzo możliwe.

Kluczowe czynniki wyboru nowego miejsca pracy

Wbrew powszechnemu przekonaniu o monotonnej i powtarzalnej pracy w IT specjaliści z tej branży wcale nie lubią nudy! Praca ma być dla nich szansą na nieustanny rozwój i umożliwić zdobywanie nowych doświadczeń. Pytani przez nas na co zwracają szczególną uwagę wybierając pracodawcę, kandydaci z branży IT często podkreślają podobne kwestie. Są wśród nich:

Udział w interesującym projekcie

Każdy chciałby być członkiem ważnego zespołu i mieć realny wpływ na rozwój firmy czy biznesu. Świadomość współtworzenia innowacyjnego produktu czy aplikacji, która naprawdę pomaga ludziom w codziennym życiu, to ważny motywator do codziennej pracy, a co za tym idzie determinant decyzji o wyborze pracodawcy. Kandydaci w czasie rozmowy rekrutacyjnej zwracają uwagę na technologie, z których korzysta firma, metody prowadzenia projektów i wszelkie innowacje, które do codziennej pracy wniosą powiew świeżości i możliwość własnego rozwoju.

Rozwój i specjalistyczne szkolenia zawodowe

Specjaliści IT nie lubią powielać znanych schematów i w kółko pracować nad tym samym, a  dwa lata w tym samym miejscu i z tym samym projektem to zdecydowanie za długo. Pracę zmieniają głównie po to, by uczyć się i rozwijać nowe umiejętności, dlatego chcą wiedzieć, jak będzie wyglądała ich ścieżka kariery u danego pracodawcy, czego będą mogli się dowiedzieć i nauczyć i jakie technologie poznać. Niezwykle ważne podczas rekrutacji jest zaproponowanie kandydatowi indywidualnego planu szkoleniowego i rozwojowego oraz udziału w konferencjach tematycznych czy możliwość uzyskania ogólnoświatowych certyfikatów branżowych.

Możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny

Specjaliści IT cenią elastyczne podejście – nie lubią sztywnych godzin pracy, a home office jest dla nich często jedyną akceptowalna formą współpracy. Ze względu na popularny w tej branży zadaniowy czas pracy, jest to możliwe do zrealizowania i bardzo wygodne dla obu stron. Warto jednak aranżować kontakt pracowników IT ze sobą i innymi zespołami, organizując firmowe spotkania – służbowe i te mniej oficjalne, podczas których będą mogli lepiej się poznać, porozmawiać i wymienić pomysłami czy uwagami.

Wynagrodzenie i benefity

Dobra atmosfera w pracy i ciekawy projekt to jednak nie wszystko. Dla specjalistów IT kluczowe jest wynagrodzenie i wszystkie benefity, które wiążą się z zatrudnieniem. Rekruterzy podkreślają, że przy bardzo wyrównanych stawkach proponowanych przez firmy, coraz częściej to właśnie benefity pozapłacowe decydują o zaangażowaniu kandydatów. Znając zakres oferowanych świadczeń i wysokość pensji kandydaci już na etapie procesu rekrutacji mogą podjąć decyzję, czy chcą w nim w ogóle startować, oszczędzając tym samym czas swój i rekrutera, jeśli oferta nie spełnia ich oczekiwań. By skusić pracowników z branży IT benefity powinny odpowiadać na ich potrzeby – wspierać rozwój, zdrowie i aktywność fizyczną oraz relaks i ciekawe formy spędzania czasu po pracy. Dla tych specjalistów, którzy będą pracowali w głównej siedzibie firmy znaczenie ma też wyposażenie biura – piłkarzyki, Xbox czy hamaki w strefie relaksu to coraz częściej standard w organizacjach, które stawiają na wygodę pracowników. Ale benefity to także atrakcyjne plany emerytalne, szkolenia językowe czy karty lunchowe – wszystko to, dzięki czemu pracownik odczuje troskę swojego pracodawcy.

Jasna komunikacja to udana rekrutacja!

W branży IT szczególnie cenione są jasne i kompletne komunikaty. Jeśli informacje zamieszczone w ogłoszeniu rekrutacyjnym czy podane podczas spotkań odpowiedzą na pytania kandydatów, mamy duże szanse na powodzenie! Im więcej niedopowiedzeń, tajemnic i niespodzianek – tym gorzej i tym większe zniechęcenie drugiej strony. Warto zainteresować kandydata działalnością firmy, jej otoczeniem, branżą i tym wszystkim, co wyróżnia ją spośród setek podobnych organizacji. Specjaliści z branży IT cenią wyzwania, ciekawe projekty i nieszablonowe podejście!


Jesteś z branży IT i chcesz rozwijać z nami pierwszą w Polsce Kafeterię benefitów dla pracowników? Sprawdź trwające rekrutacje!

Może Cię zainteresować też: